„Pomůžete nám vydat naši pohádkovou knížku? Pomozte a pojďte, prosím, realizovat bláznivý nápad! Sepsala jsem s dětmi veselé HUSKY pohádky a chtěla bych je vydat jako opravdovou knížku. Bude to milá památka pro všechny, kteří se na jejím vzniku podíleli a věřte, že tu máme téměř 70 spoluautorů, kteří jsou všichni vyjmenováni v závěru knihy," s těmito slovy se obrátila na přátele a návštěvníky webové stránky Startovač před měsícem Jana Henychová z Horního Maxova.

Nebylo v prvních chvílích jasné, zda skutečná „papírová" kniha vznikne. Projekt nabude konkrétní podoby až podle toho, jaký bude o knihu zájem. „Možná vůbec ne a knížka nevznikne a zůstane jen nenávratně ukryta v počítači," svěřila se tehdy veřejně Henychová s tím, že v knize má krásné pohádky, nádherné veselé obrázky a dokonce i básničky.

Jde o veselé čtení pro malé i velké čtenáře, milovníky zvířat a hlavně psů HUSKY a zároveň je to suvenýr pro fanoušky smečky z Horního Maxova. Knížka vznikala se snahou podělit se o okamžiky a zážitky ze života smečky psů husky. Pohádkové příběhy se rodily během letních prázdninových husky táborů 2015.

Celý projekt na Startovači není pro zájemce o knihu žádným rizikem. Pokud pošlou na knihu peníze, ale ta se pro malý zájem tisknout nebude, dostanou po uplynutí stanoveného termínu pro sběr zájemců, peníze zpět. To se ale v případě psích pohádek z Maxova nestane, ty se totiž budou tisknout určitě. Zájem předčil očekávání, ještě dva dny zbývají, ale je splněno na 156 %.

Potřeba je na tisk 45 000 korun. „Tím, že si knihu zaplatíte a objednáte, poskytnete peníze na vlastní tisk a distribuci. Dále pak nákupem knížky, drobných předmětů a i penězi pomůžete částečně financovat naši mnohačlennou smečku. Není to totiž žádná sranda uživit pětatřicet psů," vysvětlila Henychová princip. Na letošní sezonu mají i velké závodní plány. „Pojedeme opět závod v Norsku Femundlopet na šest let kilometrů. I ti, kdož přispěli na Startovači, se budou tímto podílet na našem dalším dobrodružství," dodává musherka.

Bude se jednat o knihu ve velikosti 255 x 200 mm formát na šířku, lepená vazba v tvrdých deskách o cca šedesáti stranách na křídovém papíře. Včera večer na Startovači bylo vybráno 70 393 korun od 112 zájemců. A vybrat si mohli nejen knihu, ale také návštěvu u psů na Horním Maxově, originální náhrdelník a další. „Knížku čekejte před Vánoci poštou a budete tak mít pěkný dárek," vzkazuje Henychová.