„Až umřu, tak mou urnu žena vynese nahoru na Ještěd a tam mě rozpráší, cestou mě ale pořádně proklepe,“ smál se v roce 2006 Liberečan Vladimír Ježek, který jako první vylezl na Ještěd 1 012 krát. Lékaři mu tehdy našli v těle rakovinu. S tou statečně bojoval téměř 5 let. Před sedmi týdny zákeřné chorobě podlehl. Bylo mu 68 let.

Poslední přání Vladimíra Ježka chce jeho žena Hana splnit. Momentálně vyřizuje potřebná povolení, aby mohla manželův popel rozptýlit tam, kde to měl nejraději. Zatím nechala u velkého kamene pod vrcholem Ještědu umístit pamětní desku.

Je na ní manželovo jméno a nápis Stoupal vzhůru na Ještěd. Deska jde vidět i z lanovky a Hana Ježková doufá, že načerno umístěný památník nenechají úřady odstranit. „Přece jen manžel inspiroval spoustu lidí, kteří byli třeba po nemoci nebo měli nějaký hendikep, aby to nevzdávali,“ slibuje si. Vladimír Ježek byl po trojitém bypassu vzorem všem kardiakům. Po infarktu se nezavřel doma u televize, ale začal lézt na Ještěd. Čtyřikrát denně.

„Doktor mu tenkrát řekl, aby chodil. No a manžel si to vyložil po svém,“ vzpomíná Hana Ježková na rok 2005, kdy její muž začal s výstupy. Brzy pokořil rekord Němky Flassakové, která Ještěd zdolala 709 krát za jeden rok. Pokračoval k tisícovce, chtěl dosáhnout minimálně na 2 000 výstupů.

Přesně rok po začátku výstupů ale musel přestat. Rakovina mu plány zhatila. „Nastoupil na hormonální léčbu, pak na chemoterapii a na ozařování. Měl rád život a nevzdával to, dokonce párkrát ještě na Ještěd vystoupal. Pak už jsem mu to ale nedovolila,“ vypráví o manželovi Hana Ježková.

Její muž skončil na oficiálním čísle 1 012 výstupů. Toto číslo již v mezičase překonal jiný lezec – Jablonečák Jiří Mánek, který s výstupy na Ještěd začal krátce po Ježkovi. Oba pojilo blízké přátelství, přestože, jak oba přiznávali, spolu soupeřili o absolutní prvenství.

„Já jsem si ho velmi vážil, protože byl nejen mladší, ale i lepší než já a nebýt jeho nemoci, asi bych rekord ve výstupech nezískal. Jemu také děkuji, že mě zdravě vyhecoval, bez něj bych skončil těsně za rekordem Flassakové, okolo 800 výstupů. Takhle jsem musel přes jeho výkon, tisícovku bych jinak asi neudělal,“ říká dnes Mánek.

Sám má aktuálně na kontě 1 839 výstupů. A chce jít až na 2 000, což byla původně Ježkova meta. „Už tenkrát před několika lety, když už bylo jasné, že dál chodit nebude, jsem si řekl, že z úcty k němu těch 2 000 výstupů udělám jakoby za něj, to byl jeho nápad,“ dodává s úctou Mánek.

Absolutní rekord z roku 1937 drží a ještě dlouho asi držet bude Frieda Mandelík. Ta na Ještěd vystoupala celkem 5130krát.