Kontejnerová školka ne. Klasická výstavba pro zázemí mateřské školy ano. Tak rozhodli zastupitelé v případě navýšení prostor pro děti předškolního věku a pro děti do tří let.

„Zjistili jsme, že klasická výstavba nás přijde levněji než školka kontejnerová,“ řekl jablonecký místostarosta Petr Vobořil s tím, že podle propočtů nyní náklady činí zhruba patnáct milionů korun.

Ještě v září 2009 však město počítalo s kontejnerovým zařízením, a že náklady na výstavbu nepřesáhnou šest milionů korun. V sousedním Rychnově, kde kontejnerovou školku téměř rok provozují, přišla výstavba na milionů pět. „Při kontejnerovém zařízení bychom museli udělat terénní úpravy a přeložení sítí. Navíc chceme, aby objekt byl bezbariérový,“ míní Petr Vobořil.

Nové zařízení typu jeslí vznikne po bývalé laboratoři jablonecké nemocnice. „Nyní vypisujeme výběrové řízení na demolici budovy bývalé laboratoře,“ upozornil místostarosta Otakar Kypta.

Budoucí dvoupodlažní objekt s plochou střechou, u kterého nebude chybět kočárkárna, šatny pro děti, pobytové místnosti, sociální zázemí, tedy umývárny se sprchou a toalety, by měl být hotový do září tohoto roku. Děti by pak mohly nastoupit k 1. lednu 2011.

Rodiče, kteří by chtěli přihlásit svoji ratolest do školky v areálu nemocnice, musejí si počkat na pozdější termín zápisu než je ten oficiální 7. duben. „Zápis bude později. Školka by sice měla být hotová již v září 2010, ale musí se počkat například až vyschnou zdi po malování. Faktem je, že kdyby školka byla z kontejnerů, dětičky by mohly nastoupit již v září,“ doplnil Vobořil.

Podle místostarosty není obava, že by novou školku nezaplnili. Zájem o jesle a školku vyšel již ze setkání s občany na téma Chybí vám jesle?

„Myslím, že to je dobrý nápad při dnešním problému umístit dítě do školky. Sama s tím mám zkušenost, syna mi vzali až nyní v pěti letech,“ řekla maminka Eva Lelková.