Tento týden ve výtvarném centru Sněženka trávily pobyt slovenské děti ze Speciální základní školy pro žáky s tělesným postižením Detva a klienti Domova Mladá Milovice.

Děti si užily pestrý program. Slovenské děti absolvovaly výlet do Harrachova a Jablonce. Milovičtí, kteří ve Sněžence byli s těžce postiženými dětmi upoutanými na vozík, projezdili Smržovku a okolí. Večery pak patřily zábavě a tanci.

Důležitou součástí pobytu bylo společné tvoření ve výtvarných dílnách. V keramické dílně vyráběli indiánský totem a čekalo ně i překvapení při malování v „novém“ ateliéru. „Ateliér vznikl vyklizením části podkrovního prostoru. Při dešti sem sice zatéká, ale má to tu své kouzlo. Děti byly nadšené, protože je tu víc místa než v dílnách. Vejdou se sem malířské stojany, a tak si mohly vyzkoušet, jak malují opravdoví malíři,“ řekla Alena Šejblová ze Sněženky.

Milovické děti odjížděly v pátek odpoledne. Slovenské zůstaly o den déle. „Pobyt v nové prostředí dává dětem možnost seberealizace, poznají nové lidi a děti s podobným handicapem. Navážou přátelství, což obohacuje jejich citový život. Důležité je, že se učí samostatnosti,“ řekla Zdenka Karlíková, vedoucí pobytu slovenských dětí.