Po celý týden budou malovat abstraktní obrazy. „Malují podle pocitu z barvy, používají třeba jen ruce, protože některé neudrží ani štětec,“ říká Jiří Hladík ze sdružení. Děti malují každé svým stylem, pro sebe příjemnými barvami. Převládající modř upřednostnila Lucie Vanclová, naopak nejmladší účastnice, čtyř a půlletá Maruška Seifertová, upřednostnila hravé barvy červenou, žlutou a růžovou.
Občanské sdružení pořádá ve Sněžence, bývalé mateřské škole, výtvarné dílny s postiženými dětmi po celý rok. Tento týden patří nejvíce postiženým. „Tyto děti jsou opravdu těžce postiženy. Ale když vidíte, jak je baví malovat nejen na plátno, ale i na sebe a lidi kolem sebe, je to úžasné,“ usmívá se Alena Šejblová ze sdružení.
Lubomír Vejražka je zklamán z nového sociálního zákona. „Ještě loni jsme měli státní dotace, letos jsme se do žádného z programů nevešli. Některé neziskovky a stacionáře díky novému zákonu dokonce ukončily činnost,“ upřesňuje Vejražka. Loni pobývali ve Sněžence těžce postižené děti tři týdny, letos se s problémy vypořádalo sdružení s jediným. „Stále sháníme sponzory, letos velmi pomohli. Finance získáváme i z regionálních dotací nebo Nadace Euronisa,“ dodal Vejražka.
Občanské sdružení Unikátní projekty zve do Sněženky ústavy z celé republiky. „Nejméně šedesát procent dětí, které sem jezdí, je mimo Liberecký kraj,“ říká Vejražka. Jedličkův ústav tráví ve Sněžence i vánoční konec roku.