Ke stému výročí námořní tragédie emituje jablonecká Česká mincovna zajímavý numizmatický kousek. Stříbrnou minci raženou v novozélandské licenci. 2012 centů.

Na líci je vyobrazen Titanik plující po moři, z něhož vystupují ledové kry. Kompozici doplňuje portrét a jméno královny Alžběty, nominál 2012 centů a název země Nový Zéland. Pozadí této strany mince je zpracováno barevným vitrážovým způsobem využívajícím nový prvek – kolorování.

Na reverzní straně je umístěna kompozice složená z předmětů vylovených z moře – kompasu, lodního lístku a zvonu. Letopočty 1912 a 2012 a dvoujazyčný opis po obvodu mince vyjadřují 100. výročí zkázy Titaniku. Není bez zajímavosti, že na území Nového Zélandu se jedná o platnou nominální minci.

V mincovně razí v provedení kolorovaném a nekolorovaném je 2012 kusů. Autorem averzu je Zbyněk Fojtů a Milan Sypěna, reverzu pak druhý z obou výtvarníků. Jednu troyskou unci stříbra umělecky zhodnocenou zájemce koupí za 2000 korun.

Royal Mail Steamer Titanic byl zaoceánský parník, zkonstruovaný pro osobní dopravu mezi Anglií a Spojenými státy. Na svoji první plavbu se vydal s 1300 pasažéry a 900 členy posádky na palubě. Luxusní loď společnosti White Star Line, pokládaná za nepotopitelnou, však narazila během své první plavby na ledovec a v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 se potopila. Zachránilo se pouze 700 lidí.