Počty potratů v jablonecké poradnici jsou za poslední tři roky přibližně stejné. Čísla však spíše ukazují to, že potraty klesají.
Například v roce 2006 zaznamenala jablonecká nemocnice 284 žádaných potratů, v loňském roce jich bylo o třicet devět méně. Ke konci března jich nemocnice čítá šedesát šest. Ovšem přibližně stejný počet a to padesát šest žen potratilo do března 2008 samovolně.

„Celkově se nám zvyšuje porodnost. Například v loňském roce se narodilo 1174 dětí,“ zmínila dokumentační sestra jablonecké porodnice Radka Benešová s tím, že samovolných potratů je přibližně stejně. „Za poslední dva roky jich bylo ročně kolem dvou set,“ dodala Benešová.Podle mluvčí jablonecké nemocnice Petry Krajinové důvod nižšího počtu potratů spočívá v tom, že ženy jsou v dnešní době lépe informovány o všech způsobech, jak zabránit početí. „Potratů je méně, protože ženy vědí o antikoncepci více. Dříve byl problém v informovanosti,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.


Téměř každé ženě přinese volba potratu výčitky svědomí. „Rozhodnutí je na ženě, ale potrat nese těžce. Dítě jsem k adopci dát nechtěla, protože bych nesnesla, aby moje dítě vychovával někdo jiný,“ prozradila Monika Krupičková z Jablonce.

OTÁZKA K POTRATŮM: Myslíte si, že by se měly potraty zakázat?

Božena Zajacová,
63 let, Jablonec n. N.,
důchodkyně
Jak kdy. Když má někdo třeba sedm dětí a nestará se o ně, tak je asi lepší jít na potrat. Ono je to těžké, řekla bych také, že potrat se rovná zabití.

Marek K.,
28 let, Jablonec n. N.,
bez práce
Myslím, že asi ano. Jestli chce mít někdo děti, musí o tom přemýšlet dřív, než je počne. Odpovědnost je na ženě i na muži.
Jan Zahrádka,
25 let, Jablonec n. N.,
student
Myslím, že ne. Záleží na matce, jak se rozhodne. Nejlepší by bylo, kdyby ženy přistupovaly k početí dítěte zodpovědněji. Povolil bych je až po posudku.

Helena Skoblíková,
31, Jablonec n. N.,
mateřská dovolená
Já si myslím, že ne. Mělo by to být svobodné rozhodnutí ženy. Je lepší jít na potrat, než mít nechtěné dítě.