Aktuálně chybí hlavně trvanlivé potraviny, naopak čerstvých mají v bance dost kvůli uzavření stravovacích podniků, které jí je darovaly. Ať už se jedná o pečivo, ovoce a zeleninu, nebo mléčné výrobky. „Z uskutečnění potravinové sbírky jsme velmi nadšení, pomůže nám doplnit do skladu potraviny, co nejvíce chybí. Jedná se hlavně o masové konzervy, konzervy s hotovými jídly, sáčkové polévky, těstoviny či dětskou výživu,“ popsal ředitel krajské potravinové banky Josef Vlček.

Mezi další žádané komodity patří mléko, olej, rýže či luštěniny. V rámci drogerie by v bance uvítali šampony, sprchové gely, zubní pasty, kartáčky na zuby či prášek na praní.

Ve vybraných obchodních řetězcích se sbírka uskuteční v sobotu 21. listopadu od 8 do 18 hodin. V každém obchodě budou dva dobrovolníci oblečení v zelených zástěrách s logem sbírky, kteří si darované potraviny převezmou. „Každý ze stovek dobrovolníků bude mít samozřejmě roušku a rukavice, aby byly splněny příslušné hygienické normy,“ dodala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Potravinová banka Libereckého kraje na facebooku

Právě letos více než kdy jindy je potřeba, aby dárci dodrželi instrukce od dobrovolníků, jaké potraviny koupit. „Chipsů, bonbonů, žvýkaček a čokolád máme plný regál. Jedná se o příjemné zpestření, ale nenasytí,“ zdůraznil ředitel potravinové banky.

Svůj nejbližší zapojený obchod si lidé mohou vyhledat na mapě portálu sbirkapotravin.cz. Do sbírky se letos zapojily prodejny Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, ROSSMANN a Tesco. „U velkých provozoven nám omezený počet dobrovolníků na prodejnu trochu komplikuje život, ale zvládneme to,“ doplnil Vlček. Až do 1. prosince mohou lidé nákupem přispět také prostřednictvím on-line obchodů Rohlik.cz a iTesco.

Letos poprvé za celou dobu fungování potravinové banky v kraji zaregistrovali darování potravin a drogistického zboží od jednotlivců. „Zároveň ale došlo k nárůstu poptávky po potravinových balíčcích. Zájem je enormní, připravujeme až trojnásobný počet,“ přiblížil Vlček. Samotná distribuce potravin neprobíhá lidem v tísni jako matkám samoživitelkám či klientům azylových domů a bezdomovcům napřímo, ale přes organizace, jako jsou například charity, sociální odbory či Člověk v tísni. 

Zapojené obchody
Kamenné obchody: Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, ROSSMANN a Tesco.
On-line obchody: Rohlik.cz a iTesco.