Pár dní po zveřejnění výsledků komunálních voleb je už zřejmé, kdo bude další čtyři roky vést radnici v Tanvaldu.

Byť povolební situace vypadala zašmodrchaně, když sedm mandátů získalo sdružení Volba pro město starosty Vladimíra Vyhnálka a stejný počet i hnutí ANO 2011, nyní je vše jasné.

Na základě povolebních jednání vznikla koalice, kterou tvoří vítěz voleb Volba pro město, sdružení Společně pro Tanvald (ODS+KDU-ČSL), Za bezpečné město Tanvald a Tanvalďáci.

Staronovým starostou bude Vladimír Vyhnálek, prvním místostarostou i nadále Antonín Bělonožník (Tanvalďáci) a novou tváří je druhá místostarostka Daniela Šebestová ze Společně pro Tanvald. Do rady města přišly i další nové tváře z výše uvedených koaličních stran.

Podle Vyhnálka je staronová koalice silná. „Možná to není nijak omračující mít většinu 12 z 21 zastupitelů, ale za tyhle lidi dám ruku do ohně,“ prohlásil Vyhnálek.

Překážkou velké koalice Volby pro město a ANO 2011 byly podle Vyhnálka nevybíravé útoky proti jeho osobě v předvolební kampani. Tu podle starosty vedli někteří členové ANO. „Kompromisy mohu dělat jen do určité hranice, nechci být starostou za každou cenu,“ sdělil ještě před vyjednáváním Vyhnálek. „Kdyby nebylo jistých osobních útoků, myslím, že bychom se domluvili i s ANO,“ doplnil.

Hnutí ANO 2011 sice uspělo podobně jako před čtyřmi lety, znovu končí v opozici. „Dohodla se bývalá koalice. Podle mne bude ale nestabilní a uvidíme, zda vydrží celé čtyři roky,“ poznamenal lídr tanvaldského ANO Jan Palme. Podle jeho slov za nemožností sestavit koalici s ANO stojí historické souvislosti. „A dost možná i osobní záležitosti, které nemíním komentovat,“ doplnil Palme.