Mnozí lidé v zatopených oblastech Liberecka přišli doslova o všechen majetek.

Třeba Oldřich Strnad z Bílého Kostela přišel o kompletní vybavení přízemí rodinného domu. „Když jsme uslyšeli sirénu a seběhli dolů, byla voda už v síni. Stačili jsme sebrat jen doklady a utíkali jsme,“ popsal Strnad. Po ustoupení povodňové vlny ho doma čekal nepořádek v podobě třiceti centimetrového nánosu bahna. Vyházet musel všechen nábytek.

Pomoci může přitom každý, kdo se chce zbavit funkčního nábytku. Města a obce postižená povodní přijmou na svých mailech či poštou nabídky nábytku. Ten se pak dostane přímo k potřebným.

Pomoci chce například Ludmila Klasová z Jablonce. Osmdesátiletá dáma si všimla, že v kočárkárně jejich domu v Čelakovského ulici se objevila zánovní dvoupostel.

„Byla jsem se zeptat ve Spolkovém domě, kde vybírají humanitární pomoc, ale nábytek neberou,“ popsala Klasová. Jablonec prozatím s touto formou pomoci nepočítá. „Byla by s tím velká agenda. Lepší je, pokud by nábytek dostávali potřební přímo adresně,“ uvedl Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení jablonecké radnice. S tím souhlasí i většina starostů zaplavených obcí.

Lidé, kteří by chtěli darovat nábytek ale musí ještě počkat. Postižené obce nemají skladovací prostory, kde by se dal nábytek uschovat. A lidé postižení povodní v současné době pracují na sanacích stavení, osekávají se omítky a chvíli bude trvat, než budou vnitřky domů obyvatelné.

„S nábytkem je třeba ještě počkat, lidé teď staví a opravují. Ale pokud na úřad pošlou zájemci mail, či telefonicky nahlásí, co za nábytek nabízí, dáme informaci na úřední desku. Navíc posíláme obyvatelům zprávy a rozdáváme letáky, kam umístíme i nabídky nábytku. Pak je to o domluvě,“ vysvětlil Pavel Lžičař, starosta Raspenavy.

Jedinou obcí, která prostory na skladovámní nábytku má, je Hrádek. „K nám nábytek už můžou lidé dovést, máme pro něj prostory. A vypracovaný seznam postižených, podle kterého nábytek rozdělujeme,“ popsal Martin Půta, starosta Hrádku.

I další postižené obce se nabídce nábytku nebrání, ba naopak je uvítají. Zájemci by měli nabídky směrovat přímo na obecní úřady. „Všechny tyto informace předáme postiženým lidem. To je řešení,“ uvedl Roman Šlejter z centra humanitární pomoci ve Frýdlantu. I podle Jiřího Formánka, starosty Bílého Kostela bude lepší, když lidé nebudou do obce vozit nábytek, ale podají informace na místní úřad. „Minimálně to pověsíme na úřední desku,“ dodal.