Škody, které bleskové záplavy způsobily na majetku Libereckého kraje a tamních obcí, dosahují šestadvaceti milionů korun. Dalších osmadvacet milionů bude potřebovat Povodí Ohře, s.p. na opravy koryta malé říčky Bystré, která napáchala největší škody v Novém Oldřichově na Českolipsku.

„Kromě vyčlenění krajských finančních prostředků požádáme i ministerstvo pro místní rozvoj o přidělení peněz na likvidaci škod po povodních, přestože v našem kraji nebyl vyhlášen stav nebezpečí,“ objasnil stanovisko kraje hejtman Stanislav Eichler. Patnáct milionů korun, které má kraj v krizovém fondu zřízeném právě pro podobné výjimečné situace, totiž na opravy krajského majetku stačit nebudou.

Jen na silnicích vznikly milionové škody

Škoda vyčíslená na krajských silnicích se pohybuje kolem jedenácti milionů, obce své škody odhadují na částku zhruba o čtyři miliony vyšší. Nejhůře dopadli v již zmíněném Novém Oldřichově.

Tam by peníze nutné na opravy poničených komunikací mohly sahat až k sedmi milionům. Likvidaci tak rozsáhlých škod nemůže malá obec zvládnout, a tak bude potřebovat pomoc kraje. „Na první pohled to v obci vypadá, jako by se u nás nic nestalo, ale opak je pravdou,“ poznamenala místostarostka obce Jiřina Brychtová.

„Přimlouvám se hlavně za rychlou pomoc při opravě dvou našich menších silnic, po kterých chodí děti do školy. Jsou zcela zničené,“ dodala místostarostka Nového Oldřichova.

Povodně postihly v kraji dvacet obcí

Škodu po povodních nahlásilo v Libereckém kraji celkem dvacet obcí. Po Novém Oldřichovu dopadli nejhůře například v Jablonci nad Nisou, Jablonném v Podještědí nebo Kamenickém Šenově. Své o síle velké vody vědí také v Benešově nad Ploučnicí.

K šestadvaceti milionům potřebným na opravy po záplavách si však kraj zřejmě bude nucen po čtvrteční bleskové vichřici přičíst další miliony. Zatím se sčítají škody zejména na silnicích v okresech Semily a Jablonec nad Nisou. Způsobily je především naplaveniny, spadané stromy a větve.

„Vzniklé škody, zejména na krajských silnicích, se v současné době vyčíslují. Členové rady kraje jsou průběžně informování o následcích živelné pohromy ze strany hasičského záchranného sboru a záchranné služby a úředníky krajského úřadu. V případě potřeby jsme připraveni okamžitě se sejít a přijmout opatření dle aktuální situace,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.