Odřad, tedy potřebné síly, prostředky a zásahová technika, vyjel z liberecké stanice HZS Libereckého kraje po 12. hodině.

„S řídícími důstojníky jsme sestavili odřad tak, aby byla zabezpečena akceschopnost jednotek požární ochrany v Libereckém kraji,“ řekl Jan Hrdlička, náměstek ředitele pro IZS a operační řízení. Minimální doba nasazení odřadu je 48 hodin, poté dojde ke střídání zasahujících.

Podle požadavků velitele zásahu může být povolána další speciální technika. Za HZS Libereckého kraje budou nasazeny čtyři velkoobjemové cisterny, v záloze je připraveno i velkokapacitní čerpadlo Somati, které je dislokováno na stanici v České Lípě a v případě požadavku velitele zásahu může být rovněž vysláno na místo zásahu.

Členové odřadu v Tisové na Sokolovsku na místě události zasahovali s krátkými přestávkami nepřetržitě osmnáct hodin. 

Na místo určení dorazil liberecký odřad v sobotu 26. srpna kolem páte hodiny odpolední, o několik desítek minut později hasiči zahájili hasební práce, byli rozděleni do hasebních úseků. Už tak náročný zásah byl komplikovaný i kvůli klimatickým podmínkám na místě. Kolem sedmé hodiny večerní družstvo z liberecké stanice HZS Libereckého kraje na 1. úseku vystřídalo HZS Plzeňského kraje. „Velitelem úseku se stal ppor. Radek Musil a zřídili jsme úsek č. 3, na kterém velel mjr. Jan Pluhař,“ popsal velitel odřadu Tomáš Janoušek.

Pětatřicetičlenný odřad byl složený z profesionálních hasičů ze všech čtyř územních odborů HZS Libereckého kraje (Liberec, Jablonec n. N., Semily i Česká Lípa) a z dobrovolných hasičů – JSDHO: Hrádek nad Nisou, Lomnice nad Popelkou, Jablonec nad Nisou – Paseky a Nový Bor.

Požár skládky v Tisové na Sokolovsku, kde jsou uložené nejen železniční pražce, ale i další podobný materiál, vypukl v pátek 25. srpna krátce před jednadvacátou hodinou. Na místo okamžitě vyrazili nejen profesionální hasiči, ale také dobrovolní. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

V sobotu 26. srpna pokračuje zásah leteckým hašením dvou vrtulníků. Postupně se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem, stále se ale vyskytují plameny ohně. Na pomoc přijelo ještě několik jednotek z Středočeského a Libereckého kraje. U požáru zasahují od rána také hasiči z Plzeňského a Ústeckého kraje. 

Letecké hašení u Tisové na Sokolovsku

Velkým pomocníkem při zásahu u Tisové je letecké hašení. | Video: HZS KK

Vodu na místo hasiči dopravují kromě cisteren také velkokapacitním čerpadlem z blízkého odkaliště. Od noci je na místě chemická laboratoř, která měří zplodiny hoření v ovzduší. Ani v noci, ani v ranních hodinách nebyly naměřeny zvýšené koncentrace. Kouř je stále viditelný z mnoha kilometrů. Policie uzavřela cesty k areálu a odklání vozidla.