Škody jdou do milionů a ve většině případech zůstává pachatel zatím neznámý. „Je to divné. Požárů je v poslední době mnoho. Hořely kontejnery, minulý měsíc stavení a teď historická zvonička,“ řekl starosta Železného Brodu Václav Horáček. Podle něj by se mohlo jednat o žháře, který stupňuje své jednání. „S jídlem roste chuť. To by mohlo platit i v těchto případech,“ dodal Václav Horáček.

Vyšetřování ukazuje na úmysl

Škodu za 200 000 korun, způsobil v úterý 10. dubna 2007 požár hospodářského stavení u rodinného domu v ulici Těpeřská v Železném Brodě. Požár likvidovali profesionální hasiči z Velkých Hamrů a Semil. Na pomoc jim vyjeli i dobrovolní hasiči ze Železného Brodu a Líšného.
„Velkým nebezpečím byly dvě propanbutanové bomby v hořícím objektu. Hasičům se je podařilo vynést z budovy,“ řekla mluvčí HZS Libereckého kraje Iva Michaličková.
Příčinou vzniku požáru bylo použití otevřeného ohně. „Podle šetření se s největší pravděpodobností jednalo o úmyslné zapálení “ dodala Michaličková.
Podobný osud mohla mít také historická zvonička. „Za letošní rok byla policie přítomna při vyšetřování pěti požárů v Železném Brodě a okolí, řešených jako trestné činy. Ani v jednom případě nebyl zjištěn pachatel,“ řekla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.