Trať je v současné době ve výluce a podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) je stávající režim s nefunkčními ochrannými prvky v takovém případě standardem. Řidiči to ale považují za nebezpečné.

„Překvapilo mě, že vidím zprava přijíždět na přejezd vlak. Vím, že trať je ve výluce. Navíc se nespustily závory, ani nefungoval semafor. Docela jsem se lekla. Přijde mi to dost zvláštní. Vlak sice houkal, ale stačilo by mít puštěné rádio a nebylo by to slyšet, nebo by člověk nerozpoznal, že houká právě vlak,“ řekla šéfredaktorka Jabloneckého Deníku Lenka Střihavková, která takto ve čtvrtek narazila na vlak na chráněném přejezdu v Lesní ulici v Jablonci.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally ale na tomto, ani na jiných přejezdech na trati nedochází k žádnému technickému problému.
„Při výlukách je takový režim na chráněných přejezdech standardem,“ řekl Pavel Halla.

„Při výluce jezdí vlaky přes přejezdy pouze omezenou rychlostí, v rozmezí od deseti do dvaceti kilometrů v hodině, v závislosti na tom, o jak přehledný přejezd se jedná,“ konstatoval Pavel Halla.

V některých případech se k přejezdům v obou směrech dávají značky, které upozorňují řidiče na to, že jsou závory a světelná signalizace mimo provoz. Takové cedule ovšem na zmiňovaném přejezdu v Lesní v Jablonci nejsou.

„Toto značení je každopádně nadstandard. Vyhláška sama jasně říká, jak se mají řidiči chovat na železničních přejezdech,“ poznamenal Pavel Halla.

Výluka je nutná kvůli opravám

Nepřetržitá výluka na železniční trati 036 v úseku Liberec – Jablonec nad Nisou – Smržovka trvá už od 2. listopadu a skončit by měla 10. prosince.

Důvodem výlukové akce Správy železniční dopravní cesty je oprava železničního mostu mezi stanicemi Liberec a Vesec, a také oprava traťové koleje v úseku Jablonec nad Nisou – Smržovka.

Výluka probíhá ve třech etapách. První se uskutečnila v době od 2. do 8. listopadu, kdy byly všechny spěšné a osobní vlaky nahrazovány v úseku Jablonec nad Nisou – Smržovka a opačně.

Aktuálně probíhá druhá etapa

V současné době probíhá další etapa, která potrvá až do 23. listopadu. V rámci ní budou všechny spěšné a osobní vlaky nahrazeny v úseku Liberec – Jablonec nad Nisou – Smržovka a opačně s výjimkou vlaků Os 16260 a Os 16261, které budou nahrazovat autobusy v úseku Jablonec nad Nisou – Smržovka a opačně, a vlaku Os 16281, který bude nahrazen v úseku Liberec – Rochlice.

Důležitým upozorněním je, že autobusy náhradní přepravy ve dnech 9. – 23. listopadu nebudou v Jablonci nad Nisou zajíždět k nádraží Českých drah, ale budou zastavovat na ulici Budovatelů na zastávce městské hromadné dopravy „Jablonec nad Nisou – lázně“.

Poslední etapa skončí v prosinci

V poslední etapě, která potrvá od 24. listopadu do 10. prosince, potom budou všechny spěšné a osobní vlaky nahrazeny v úseku Jablonec nad Nisou – Smržovka a v opačném směru.