Nejen jablonečtí vodní skauti se pouští do očisty řeky, která prochází skrze centrum města. Po dohodě s Povodím Labe se toto léto zapojili také pracovníci veřejně prospěšných prací (VPP).

„Našli jsem tam tolik nábytku, že by se z toho dal zařídit byt," povzdechla si Hana Dašková, vedoucí oddělení veřejně prospěšných prací jabloneckého magistrátu. V řece však kromě nepotřebného nábytku plavaly i odpadky či pneumatiky.

„Kdybychom je poskládali na sebe, dosáhly by až do výšky prvního patra," dodala Dašková. „Jablonec letos slaví 150 let a úklidem můžeme k oslavám přispět i my, tak proč to neudělat," říká upřímně jeden ze zkušených předáků Petr Petr.

KROMĚ ŘEKY LIDÉ VE VESTÁCH UKLÍZÍ I V LESE

Úklid koryta Nisy ale není jedinou aktivitou, kterou se tým pracovníků VPP přes léto zabýval. Kromě tradičních úklidů a průběžné likvidace černých skládek se letos zaměřili na pletí chodníků. „V současné době dokončujeme pletí poměrně dlouhého úseku chodníku v Proseči, bylo to na základě požadavků osadního výboru," konstatuje Dašková.

Zejména ženský tým má zásluhu na vyčištění a vypletí lesoparku u Domova důchodců v Jabloneckých Pasekách a také odstranění náletů z „Háje hrdinů", kde jsou pomníčky s ostatky zemřelých vojáků z 1. světové války. „Toto místo plánujeme ve spolupráci s Lesy ČR obnovit jako připomínku 1. světové války. Vyčištění prostoru pracovníky veřejně prospěšných prací bylo prvním krokem. Teď doufám, že dojde díky spolupráci s Lesy ČR na celkovou úpravu místa, a pokud to bude možné, rádi bychom zde umístili pamětní desku se jmény vojáků, které háj připomínal," dodal tajemník magistrátu Marek Řeháček.

POMÁHALI STĚHOVAT A UKLÍZET VE ŠKOLÁCH

Pracovníci VPP ovšem pomáhali na závěr prázdnin taktéž ve školách a školkách. „Moc nám pomohli při stěhování vybavení do dvou tříd i při vyklízení cvičné kuchyňky, to bylo hodně nábytku," řekla ředitelka ZŠ Mozartova Marcela Rousová.

Ruku k dílu přidali i při úklidech. „Jak při těch hrubých po letošní rekonstrukci toalet, tak i během roku, když potřebujeme záskok za uklízečku. Tým VPP pro nás znamená velikou pomoc a spolupráce s Hanou Daškovou je naprosto bezproblémová," dodala ředitelka. Celkem vytvořil magistrát po dohodě s Úřadem práce 110 pracovních míst, na nichž zaměstnává lidi dlouhodobě evidované jako nezaměstnané.