Žena v červené sportovní bundě se opřela o bránu útulku a viditelně se snažila stát jak na baletních špičkách. Snad ani sama nevěřila vlastním očím.

Najednou se za bránou ztratila, vypadalo to, že se jí snad udělalo nevolno či co… zlomila se v pase. Ne ne bylo to v pořádku. Ozval se totiž hurónský smích. Smála se, až se za břicho popadala. Než jí Dáša Kubištová došla otevřít, měla uslzené oči od smíchu.

„No to je gól, vy tu máte i prasátko," vyhrkla. „Jak běhá mezi pejsky a dokonce vrtí ocáskem…" zajíkala se. A nutno poznamenat, že nebyla jediná, komu prasátko Dáša vykouzlilo úsměv na tváři. Sirotek, kterého před více než dvěma týdny šest lidí lovilo na zahradě, kam vběhl, zatím majitele nemá. Nikdo se o prase nepřihlásil. Šlo do vany a pak do pelechu v psím kotci. Odpoledne může ven na trávu s ostatními… a že si pěkně chrochtá!

„Teda ale čistoná vona je, to se musí nechat. Způsobně chodí do jednoho kouta kotce a pelech má opravdu jako pelech," vychvaluje Dáša Dášu. Ta z ní oči nemůže odtrhnout. Snad by i panáčkovala. Bingo! Za zády zašustí Dagmara pytlíkem s piškoty. V tu ránu jsou u ní všichni zdejší svěřenci a jeden skáče přes druhého.

Ani my jsme ještě nikdy čistě vyšampónované prase mezi ušima nedrbali, natož abychom mu dávali piškoty. Beru jich pár do ruky … „Jau, Dáša mě kousla," vyjeknu. Z verandy vykoukne Dagmary manžel a se stoickým klidem na její adresu pronese: „No teda Dášo, tos nikdy návštěvám nedělala…" Prst mně bachyně stiskla naštěstí jen lehce, spíš jsem se lekla.

Ale vyvstává otázka… Kam s ním? Když čuník skončil v útulku a majitel se nenajde, těžko může jít takové zvíře do adopce. „Možná by se zájemci o adopci našli, ale aby pak u nich neskončila na pekáči," zavtipkuju. Dáša mě zpraží pohledem: „Už jsme tady měli ledacos, tak se sem budou chodit děti dívat i na čuníka."

Jde o náhodu?

Prasátko Dáša je v útulku od půlky července a odchyceno bylo v Jablonci na Vrkoslavicích. Zhruba ve stejnou dobu, před několika týdny, se v Turnově u Metelkových sadů objevila bachyně s mládětem téměř na chlup podobným. Také čínská prasátka. Vezmeme-li podle mapy vzdálenost těchto dvou míst, je pro pěší značena na 19,5 km.