Na sedmém ročníku tradičního klání Prasoloppet padl rekord. V zimním oblečení na běžkařských lyžích nejrychleji zdolal trať kolem jablonecké přehrady s časem patnáct minut a dvacet sedm vteřin Vít Zahula.
Letošního ročníku Prasoloppet se zúčastnilo třicet osm sportovců z toho bylo osm žen.
„Každý účastník závodu musí mít zimní oblečení, běžkařské lyže a musí přehradu objet nejdéle do jedné hodiny,“ vysvětlila hlavní organizátorka zábavné akce Ivana Hancvenclová.
Celé sportovní klání je zpestřením pro veřejnost. S myšlenkou uspořádat závody na lyžích v horkých letních dnech přišel bratr Ivany Hancvenclové Viktor Maščerjakov. „Chtěli jsme něco neobvyklého a zábavného. Zaujmout lidi v horkých dnech, kdy se opalují a najednou spatří lyžaře, kteří závodí okolo přehrady,“ řekla Ivana Hancvenclová.

Nechyběla ani maska prasete

Prasoloppet každým rokem stoupá na oblibě. To potvrdil i rekordní počet závodníků. Prvního ročníku se ho zúčastnilo pouhých dvacet. Nyní v maskách, barevném oblečení nebo dlouhých kabátech se sešlo na startovní čáře už necelých čtyřicet borců. „Je to ohromná legrace. Pro mě, jako sportovce, to znamená vrchol lyžařské sezony,“ řekl Jiří Čéška z Jablonce, který se Prasoloppetu účastní každým rokem.
Před samotným startem popřál závodníkům ředitel liberecké ZOO David Nejedlo hodně štěstí a dobrou běžkařskou stopu. Liberecká ZOO také věnovala pro vítěze ceny. Nejrychlejší závodníci obdrželi batohy pro přežití. V nich byl ukryt například rum nebo tričko s logem závodu.
Závodníci obuli většinou lyže českých značek. Objevili se i veteráni z roku 1977. Lyže nesměli být ale kolečkové.
Přestože počasí k této akci nebylo ideální, čím větší horko tím lépe, celé odpoledne se vedlo ve veselém duchu. Akce měla obrovský úspěch.