Pětileté dítě odhrnulo nezabezpečený kryt zahradního bazénu a spadlo do vody. Přestože se jej záchranáři snažili na místě oživit a v kritickém stavu ho vrtulník transportoval na specializované pracoviště v Praze, na záchranu už bylo bohužel pozdě… Lékaři záchranné služby znovu a znovu varují: Zabezpečte si bazény, které se každoročně pro řadu malých dětí mohou stát smrtonosnou pastí.

Jednoduchých způsobů, jak tomu předejít, je podle nich celá řada od plůtků, přes zakrytí nebo zastřešení, až po volbu nadzemní varianty bazénu, kam děti prostě nedosáhnou. K dostání jsou rovněž různé elektronické alarmy, které spustí signál v okamžiku, kdy do bazénu někdo spadne. „Pozor však na různé měkké zakrývací fólie nebo plachty.V případě, že na ně spadne malé dítě, mohou vytvořit nebezpečný průhyb plný vody, ze kterého se dá jen velmi obtížně vyprostit," popisují opakované zkušenosti záchranáři.

U starších dětí a teenagerů zase hrozí těžký úraz hlavy či páteře při skoku do vody. Záchranáři také varují před kombinací koupání a alkoholu. Právě to se stalo osudným o tomto víkendu teprve devatenáctiletému cizinci ve středních Čechách. I tam už záchranářům nezbylo nic jiného než konstatovat smrt…

Nejen voda může znamenat nebezpečí. Hrozbou jsou i letní sporty, zejména cyklistika. „Opakovaně apelujeme nejen na rodiče školáků, aby dbali na důsledné používání všech dostupných ochranných prostředků. Při cykloturistice by měla být standardem přilba.

Stále se setkáváme s těžkými úrazy hlavy a zejména mozku, právě u cyklistů, kteří si přilbu nenasadili. Následky těchto poranění přitom patří k těm nejzávažnějším a změní život nejen zraněným, ale celým jejich rodinám," apeluje mluvčí krajské záchranky (ZZS LK) Lenka Moravcová.

Cyklisté přitom patří k nejzranitelnějším. Podle statistik BESIP jich loni na silnicích 57 zemřelo a 433 jich bylo zraněno. Městská policie v Liberci proto také v těchto dnech spustila osvětovou kampaň na liberecké cyklostezce.

„Stojíme přímo na cyklostezce a ptáme se cyklistů či bruslařů, zda znají pravidla, která pro pohyb na cyklostezce platí," popsala pro ČTK mluvčí Městské policie Daniela Bušková. Setkat se tu s nimi můžete třeba 9., 14. a 16. července.

Mnoho dětí se každý rok nevrátí z prázdnin do školních lavic také v důsledku autonehody. Záchranáři i tady apelují: Bezpečnostní pásy či dětská sedačka by měly být samozřejmostí. A to i když tatínek veze dítě jen k sousedům na chalupu. Nikdy nevíte, kdy se na cestě vyřítí další auto. Názor, že stačí airbag je mylný. „Nepřipoutané spolujezdce může naopak velmi vážně poranit," varuje mluvčí ZZS LK.