Děti chodí do školy po kraji vozovky, neboť v obci chybí chodník. Přechod pro chodce, který by je navedl, kde mají u školy přejít silnici, také schází. Rodiče si stěžují.
„Ta situace se táhne již delší dobu. Po opravě silnice zde řidiči začali jezdit rychle, a to bez ohledu na omezení rychlosti, které tu je,“ uvedla ředitelka školy Marie Šulcová. „Jednali jsme se starostou obce, já osobně jsem zašla na dopravní policii v Jablonci,“ sdělila dále ředitelka školy.
Podle policie přechod nemůže být před školou, protože je tady špatná viditelnost. Je to hned za zatáčkou. Musel by být dál, ale tam zase chybí chodník, kam by děti mohly přecházet. „Takže až bude chodník, pak může být i přechod. Žádala jsem tedy alespoň o zpomalovací pásy nebo příčný práh, ale řekli mi, že na silnici této třídy se značení nemůže umístit,“ řekla Šulcová. „Pan Prokop, otec žáka naší školy navrhoval, aby se silnice rozdělila souvislou čárou, že by se tak zamezilo předjíždění. Ale ani to nejde,“ uvedla ředitelka. Na dopravní policii jí sdělili, že tato silnice je příliš úzká na to, aby se mohla rozdělit.
Situaci by vyřešil tedy chodník. Jenže na něj nemá obec peníze. „Žádali jsme o dotaci, ale neuspěli jsme,“ vyjádřil se k problematice novoveský starosta Milan Fiala. Ten má od policie však jiné informace než ředitelka Šulcová. „Přechod nám policie rozmlouvá. Je prý pastí na lidi. Chodci se pak příliš spoléhají na to, že mají přednost,“ řekl starosta.
O tomto názoru přesvědčila policie i místostarostku obce Kamilu Lubasovou. „Sama jsem byla svědkem nehody, kdy jsem pouštěla paní na přechodu a auto za mnou mě předjelo a paní srazilo,“ podotkla Lubasová. Obyčejné namalování zebry nic neřeší. „Situaci musíme řešit komplexněji,“ dodala Lubasová.