„Připravený projekt chceme realizovat ještě v letošním roce,“ konstatoval starosta Desné Marek Pieter s tím, že za získané peníze město nakoupí strážníkům základní bezpečnostní pomůcky, jako jsou helmy, rukavice či brýle.

„Další výbavu budou mít strážníci svou vlastní,“ dodal starosta.

Kola budou moct strážníci využít takřka všude po městě a na cyklostezkách, brusle například v okolí Souše a lyže samozřejmě v zimních střediscích. „Všichni tři jsme z hor a rodíme se tady s lyžemi na nohou,“ řekl před nedávnem Deníku velitel desenských strážníků Miroslav Erlebach. Horší to podle něj může být ze začátku maximálně s bruslemi.

Desná byla úspěšná i se dvěma dalšími projekty. V tom nazvaném Bezpečné stáří se chce zaměřit na osvětu důvěřivých seniorů. Ti by se měli dočkat osobních alarmů a na prezentacích se dozvědět, jak se bezpečně chovat při styku s cizími lidmi. Další úspěšný projekt, s výmluvným názvem Sebeobrana žen a dívek, je zaměřený hlavně na ženy a dívky, které se po škole či práci vracejí domů až po setmění. Všechny tři projekty podpořil kraj v součtu devadesáti tisíci korunami.

Další kýžené dotace, tentokrát z krajského grantového fondu, už se ale město nedočkalo. Desenští požadovali 136 tisíc korun, aby mohli nasvítit dva přechody pro chodce.

„První se nachází při vjezdu do města ve směru od Tanvaldu u Penzionu Quatro a druhý je umístěn u Kulturního domu Sklář. Zkusíme žádost podat znovu a nebo uvidíme, zda se neobjeví jiný dotační titul,“ poznamenal desenský starosta.

Na hlavním tahu městem se nachází šestice přechodů, které město postupně zabezpečuje. Ze státní dotace před časem Desenští upravili přechody u základní školy a domu s pečovatelskou službou.