VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Preciosa znovu propouští

Liberecký kraj - O práci přijde celkem 125 zaměstnanců, převážně z dělnických pozic. Hlavními důvody propouštění je klesající poptávka po sklářských výrobcích a zvyšování efektivity práce.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Preciosa připravuje další vlnu propouštění zaměstnanců ze svých poboček.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Letos již podruhé oznámila sklářská společnost Preciosa hromadné propouštění svých zaměstnanců. Výpověď nyní dostane celkem 125 lidí. Už během ledna opustilo společnost 262 zaměstnanců. Jak Deníku potvrdila ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková, jedná se předně o zaměstnance pracující v dělnických profesích.

Tato druhá vlna hromadného propouštění se dotkne více turnovského závodu, kde přijde o práci 70 zaměstnanců. Ze závodu v Liberci pak odejde 25 dělníků.

K propuštění vedou Preciosu dva hlavní důvody. „Snahou naší společnosti je trvalé zvyšování efektivity práce a modernizace výroby. To sebou nese menší potřebu počtu zaměstnanců. Druhým faktorem, který stojí za propouštěním je snížená poptávka na trhu po našich výrobcích. S tím také přichází snížení výroby,“ vysvětlil důvody propouštění personální ředitel Preciosy Jiří Palát.
Jak dále poznamenal, propouštění se uskutečňuje po dohodě s odborovými organizacemi a úřady. „Musím zdůraznit, že máme velice dobrou spolupráci s úřadem práce, který nám aktivně pomáhá celou situaci řešit,“ uvedl Jiří Palát.

Propouštění by měl být už konec
Podle odhadu Jiřího Paláta by toto hromadné propouštění mělo být v dohledné době poslední. „Samozřejmě i nadále směřujeme k dosažení vyšší efektivity práce a usilujeme o automatizaci procesů, které jsou nyní prováděny manuálně, ale v dohledné době nepovažuji za pravděpodobné další propouštění,“ řekl Jiří Palát.

Personální ředitel také na dotaz Deníku připustil, že vliv na trh mají i levné výrobky z asijských zemí. „Samozřejmě náš trh je již dlouhodobě segmentován. Nelze popřít, že levné výrobky, které se na něj dostávají vytváří jistý obchodní tlak, ale výkyvy na trhu jsou často způsobeny módními trendy,“ dodal.

Hromadné propouštění z řad dělnických profesí podniku Preciosa se dotkne ostatních závodů po republice pouze minimálně. „Hlavními závody, kde k propouštění dochází je skutečně Turnov a Liberec. Na ostatních místech se jedná jen o několik zaměstnanců,“ upřesnil personální ředitel Preciosy Jiří Palát.

O dělnické profese je stále zájem
Preciosa při propouštění s úřadem práce plně spolupracuje. „Preciosa nám hromadné propouštění řádně oznámila. Z naší strany jsme nabídli možnost provedení informačních setkání se zaměstnanci. Na těchto jim chceme vysvětlit, kdy a kam se mají přihlásit. Samozřejmě se jim pokusíme maximálně pomoct při hledání nového zaměstnání,“ sdělila ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.
Úřad práce předpokládá, že by pro propuštěné zaměstnance neměl být příliš velký problém sehnat práci novou. V současné době je na trhu práce velká poptávka právě po dělnických profesích. „Jakkoliv je tedy ztráta zaměstnání velice nepříjemná a stresující záležitost, věřím, že se nám podaří pro propuštěné zaměstnance rychle najít práci novou,“ řekla Sadílková.

Nyní je na Liberecku velká poptávka po zaměstnancích dělnických profesí ze strany společnosti Denso, ale i dalších zaměstnavatelů, kteří mají své závody v liberecké průmyslové zóně. Jen Denso shánělo na konci března zaměstnance na 68 volných míst.

Společnost Preciosa, a.s. měla v roce 2000 přibližně pět tisíc zaměstnanců na území celé České republiky. Za měsíc, kdy vedení společnosti předpokládá odchod všech propuštěných zaměstnanců, bude Preciosa zaměstnávat přibližně čtyři tisíce zaměstnanců. Z tohoto počtu je více než polovina z Libereckého kraje, což Preciosu stále řadí mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Jak ovšem vyplývá ze statistik, v poslední době opustily i mimo toto avizované hromadné propouštění společnost Preciosa další desítky zaměstnanců. Jak na dotaz Deníku uvedla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková, za poslední tři měsíce se do evidence nezaměstnaných zařadilo zhruba šest desítek bývalých zaměstnanců této firmy.
„V současné době z těchto uchazečů o zaměstnání má již třetina novou práci,“ doplnila Kateřina Sadílková.

Krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt poukázal také na věkovou skladbu propouštěných zaměstnanců. „Pokud jsou mezi propouštěnými zaměstnanci také lidé nad padesát let, nebude zrovna pro ně jednoduché sehnat novou práci,“ poznamenal.
„Mnoho zaměstnavatelů sice neřekne přímo, že o starší zaměstnance nejeví zájem, ale prakticky je prostě nepřijme. To je skutečně velký problém. Myslím si, že zákonem dané odstupné, které Preciosa samozřejmě plní, měla zásadně rozšířit právě pro starší zaměstnance,“ řekl Milan Šubrt.

Preciosa měla podle něj také prokázat větší benevolenci k propouštěným zaměstnancům. „Společnost se profiluje jako významný donátor regionu a známý sponzor sportu. Mrzí mne, že si toto renomé nezachovávají také ve vztahu k zaměstnancům, které propouští pro nadbytečnost. Považoval bych to za seriózní,“ dodal šéf odborů.
„Chybu také sleduji v tom, že v Preciose působí pouze jedna odborová organizace. V případě více organizací by bylo vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odbory myslím si více plodné,“ poznamenal Milan Šubrt.

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kompletace plastových dílů pro interiér a exteriér osobních aut, Výhody - stravné, bonusy, příspěvek na ubytování, Hlásit se osobně na adrese: Dr.Milady Horákové 185, Liberec, v době od 8,00 do 15,00 nebo telefonicky na tel: 607 280 683, volat v době 8,00-15,00.. Pracoviště: Dhillon lb s.r.o. - megatech industries jablonec s.r.o., Na Hutích, č.p. 1972, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Adriana Studecká, +420 607 280 683. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 22 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kuchař/ka, Požadujeme: praxi v oboru, spolehlivost, flexibilitu, aktivní přístup k práci, auto k vlastní dopravě výhodou, Nabízíme: dobré platové podmínky, práci na HPP, možnost přespání během pracovních směn, firemní bonusy: týden dovolené navíc, příspěvek na sportovní aktivity, vouchery do hotelového wellness, personální stravu., Jedná se novou moderní kuchyni, která nabízí prostor pro kreativitu a dostatek času pro poctivou a kvalitní práci. , To stejné poskytuje i pracovní pozice pro číšníka anebo servírku. Krásná a útulná restaurace s kvalitní kávou a dobrým vínem. Dbáme na perfektní servis a péči o zákazníka., Hotel je vzdálený 8 km od Jablonce nad Nisou , 10km od Liberce., Nástup možný ihned, Bližší informace na tel. čísle: 731411862, Své životopisy můžete zasílat na adresu: premier@jizerskehotely.cz. Pracoviště: František jelínek - hotel premiér, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Anna Jelínková, +420 731 411 862. Výroba - Výroba Seřizovači 120 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Frézař kovů - obsluha konvenčních fréz. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Tedom a.s. - provoz jablonec nad nisou, Belgická, č.p. 4685, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Lýdie Bednáriková, +420 483 363 393. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 23 690 Kč Vychovatelé pro dospělé se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel pro dospělé ve vězeňství. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Vychovatel k odsouzeným mužům. Požadujeme minimálně VOŠ - pedagogika, bezúhonnost, administrativní zdatnost. , Nabízíme 30 dnů dovolené, 5 dnů indispozičního volna, příspěvek na stravování, bezúročné půjčky z FKSP, rekreace v zařízeních VS ČR. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Senioři si mohou vybrat oblečení v obchodě. Zdarma

Ilustrační fotografie.

„Po volbách budou v obcích vznikat nesourodé koalice,“ říká politolog Zbořil

Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Liberecký kraj – Už popáté uspořádá Deník ve spolupráci s OC Forum Liberec charitativní Kabelkový bazar. Výtěžek půjde opět na dětské obědy.

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představí nejlepší snímky Jizerských hor

Liberecký kraj – V úterý 25. září se od 17 hodin uskuteční v libereckém Centru Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Ta představí nejlepší snímky ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

FOTO: Na pomoc dětem a postiženým vybrali 45 tisíc korun

Rádlo - Výtěžek šestého ročníku charitativní akce „Běhá celé Rádlo“ bude rozdělen mezi organizace Hospic sv. Zdislavy, Jedličkův ústav v Liberci a Klub CF, který pomáhá dětem, které onemocněly cystickou fibrózou.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT