VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Preciosa znovu propouští

Liberecký kraj - O práci přijde celkem 125 zaměstnanců, převážně z dělnických pozic. Hlavními důvody propouštění je klesající poptávka po sklářských výrobcích a zvyšování efektivity práce.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Preciosa připravuje další vlnu propouštění zaměstnanců ze svých poboček.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Letos již podruhé oznámila sklářská společnost Preciosa hromadné propouštění svých zaměstnanců. Výpověď nyní dostane celkem 125 lidí. Už během ledna opustilo společnost 262 zaměstnanců. Jak Deníku potvrdila ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková, jedná se předně o zaměstnance pracující v dělnických profesích.

Tato druhá vlna hromadného propouštění se dotkne více turnovského závodu, kde přijde o práci 70 zaměstnanců. Ze závodu v Liberci pak odejde 25 dělníků.

K propuštění vedou Preciosu dva hlavní důvody. „Snahou naší společnosti je trvalé zvyšování efektivity práce a modernizace výroby. To sebou nese menší potřebu počtu zaměstnanců. Druhým faktorem, který stojí za propouštěním je snížená poptávka na trhu po našich výrobcích. S tím také přichází snížení výroby,“ vysvětlil důvody propouštění personální ředitel Preciosy Jiří Palát.
Jak dále poznamenal, propouštění se uskutečňuje po dohodě s odborovými organizacemi a úřady. „Musím zdůraznit, že máme velice dobrou spolupráci s úřadem práce, který nám aktivně pomáhá celou situaci řešit,“ uvedl Jiří Palát.

Propouštění by měl být už konec
Podle odhadu Jiřího Paláta by toto hromadné propouštění mělo být v dohledné době poslední. „Samozřejmě i nadále směřujeme k dosažení vyšší efektivity práce a usilujeme o automatizaci procesů, které jsou nyní prováděny manuálně, ale v dohledné době nepovažuji za pravděpodobné další propouštění,“ řekl Jiří Palát.

Personální ředitel také na dotaz Deníku připustil, že vliv na trh mají i levné výrobky z asijských zemí. „Samozřejmě náš trh je již dlouhodobě segmentován. Nelze popřít, že levné výrobky, které se na něj dostávají vytváří jistý obchodní tlak, ale výkyvy na trhu jsou často způsobeny módními trendy,“ dodal.

Hromadné propouštění z řad dělnických profesí podniku Preciosa se dotkne ostatních závodů po republice pouze minimálně. „Hlavními závody, kde k propouštění dochází je skutečně Turnov a Liberec. Na ostatních místech se jedná jen o několik zaměstnanců,“ upřesnil personální ředitel Preciosy Jiří Palát.

O dělnické profese je stále zájem
Preciosa při propouštění s úřadem práce plně spolupracuje. „Preciosa nám hromadné propouštění řádně oznámila. Z naší strany jsme nabídli možnost provedení informačních setkání se zaměstnanci. Na těchto jim chceme vysvětlit, kdy a kam se mají přihlásit. Samozřejmě se jim pokusíme maximálně pomoct při hledání nového zaměstnání,“ sdělila ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.
Úřad práce předpokládá, že by pro propuštěné zaměstnance neměl být příliš velký problém sehnat práci novou. V současné době je na trhu práce velká poptávka právě po dělnických profesích. „Jakkoliv je tedy ztráta zaměstnání velice nepříjemná a stresující záležitost, věřím, že se nám podaří pro propuštěné zaměstnance rychle najít práci novou,“ řekla Sadílková.

Nyní je na Liberecku velká poptávka po zaměstnancích dělnických profesí ze strany společnosti Denso, ale i dalších zaměstnavatelů, kteří mají své závody v liberecké průmyslové zóně. Jen Denso shánělo na konci března zaměstnance na 68 volných míst.

Společnost Preciosa, a.s. měla v roce 2000 přibližně pět tisíc zaměstnanců na území celé České republiky. Za měsíc, kdy vedení společnosti předpokládá odchod všech propuštěných zaměstnanců, bude Preciosa zaměstnávat přibližně čtyři tisíce zaměstnanců. Z tohoto počtu je více než polovina z Libereckého kraje, což Preciosu stále řadí mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Jak ovšem vyplývá ze statistik, v poslední době opustily i mimo toto avizované hromadné propouštění společnost Preciosa další desítky zaměstnanců. Jak na dotaz Deníku uvedla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková, za poslední tři měsíce se do evidence nezaměstnaných zařadilo zhruba šest desítek bývalých zaměstnanců této firmy.
„V současné době z těchto uchazečů o zaměstnání má již třetina novou práci,“ doplnila Kateřina Sadílková.

Krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt poukázal také na věkovou skladbu propouštěných zaměstnanců. „Pokud jsou mezi propouštěnými zaměstnanci také lidé nad padesát let, nebude zrovna pro ně jednoduché sehnat novou práci,“ poznamenal.
„Mnoho zaměstnavatelů sice neřekne přímo, že o starší zaměstnance nejeví zájem, ale prakticky je prostě nepřijme. To je skutečně velký problém. Myslím si, že zákonem dané odstupné, které Preciosa samozřejmě plní, měla zásadně rozšířit právě pro starší zaměstnance,“ řekl Milan Šubrt.

Preciosa měla podle něj také prokázat větší benevolenci k propouštěným zaměstnancům. „Společnost se profiluje jako významný donátor regionu a známý sponzor sportu. Mrzí mne, že si toto renomé nezachovávají také ve vztahu k zaměstnancům, které propouští pro nadbytečnost. Považoval bych to za seriózní,“ dodal šéf odborů.
„Chybu také sleduji v tom, že v Preciose působí pouze jedna odborová organizace. V případě více organizací by bylo vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odbory myslím si více plodné,“ poznamenal Milan Šubrt.

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér junior. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér junior, Požadujeme: SŠ vzdělání s maturitou technického směru, samostatnost, spolehlivost. Náplní práce bude vytváření 3D modelů sestav a výrobní dokumentace. ŘP sk. B výhodou. Práce je vhodná pro absolventy, Zaměstnanecké výhody: stravenky, pitný režim na pracovišti, Kontakt telefonicky, nebo emailem v době od 7.00 - 15.30 hod.. Pracoviště: Plastime.chemi s. r. o., U Přehrady, č.p. 5206, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Jaroslav Hnetynka, +420 775 735 074.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK, Tradiční producent speciálních upínacích prvků pro automobilový průmysl se zaměřením na výrobu a vývoj vstřikovaných plastových dílů. , Jsme rodinná francouzská firma s více než 150ti letou tradicí a celosvětovou působností., V Jablonci n/N vyrábíme a vyvíjíme již 22 let. I nadále rosteme a hledáme nové kolegy do našeho týmu, , Co bude Vaší pracovní náplní?, - Kontrola, údržba a opravy strojního zařízení a montážních strojů, - Provádění oprav dle interních možností závodu, - Údržba provozů a budov, - Sledování termínů údržby strojů dle návodů výrobců, - Vedení záznamů o opravách a údržbě, - Obsluha kotelen dle provozního řádu, , Co od Vás potřebujeme?, - Vyučení v oboru strojní zámečník nebo příbuzném strojním oboru, - Manuální zručnost, samostatnost a zodpovědnost, , Co uvítáme?, - Praxi s údržbou strojního zařízení a provozů budov, - Svářečské zkoušky, - Základní znalost práce na PC, , Co Vám nabízíme?, - Zaškolení na pozici, - Práci v příjemném kolektivu v prostředí rodinné firmy , - Firemní akce pro zaměstnance: letní a zimní večírek, výlety oddělení, - Příspěvky na stravování, penzijní připojištění, očkování, vitamíny a masáže, - Roční bonusy vyplácené na základě hospodářských výsledků firmy, , Směny: dvousměnný, Mzda: od 25.000,- Kč /složeno ze základu + 20% za kvalitu odvedené práce/ v závislosti na praxi a zkušenostech, příplatky za práci v odpolední směně, po zkušební době další benefity a bonusy, , Bližší informace: Hana Šimáňová, tel. 483 358 134 , Možný nástup: dle dohody, Životopisy zasílejte na e-mail: nabory.cz@araymond.com. Pracoviště: A.raymond jablonec s.r.o., Československé armády, č.p. 4609, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Hana Šimáňová, +420 483 358 134.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka ředitele. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojírenská firma v Nové Vsi nad Nisou hledá asistenta (asistentku) ředitele. Pracovní náplň: práce v systému KTKw, fakturace, administrativní úkony, komunikace se zákazníky. Nutná znalost práce na počítači. Požadujeme : schopnost týmové práce, pečlivost, samostatnost, znalost NJ. Pracoviště: Sigi aquatec s.r.o. - pracoviště, Jana Švermy, č.p. 1391, 468 51 Smržovka. Informace: Petra Konrádová, +420 734 204 026,483 346 090.

Administrativa - Administrativa Recepční 15 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) recepční. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Recepční, Náplň práce : vstup a evidence návštěv,podávání informací, evidence vjezdu a výjezdu vozidel, kontrola objektu,, -komunikativní znalost anglického jazyka, Nabízíme fyzicky nenáročnou práci, stálé zaměstnání na dobu neurčitou,ve stabilní společnosti, pravidelný měsíční příjem, možnost záloh, možnost příspěvku na dopravu, náborový příspěvěk až 5.,000,- Kč,, Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. +420 608 720 287, kulich@1lb.cz. Pracoviště: Faee, s.r.o. - pracoviště jablonec n.n., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Jan Kulich, +420 608 720 287.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bankomat. Ilustrační foto.

Z bankomatu vzal zapomenuté peníze. Žena přišla o pět tisíc

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku vpravo).
19

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Muž hodil na zahrádce restaurace půllitrem a zranil dva muže

Rychnov u Jablonce – K hospodské potyčce došlo na jedné venkovní zahrádce u restaurace v Rychnově nad Nisou. Třiatřicetiletý muž zde hodil půllitrem po dvou mužích ve věku 42 a 29 let a způsobil jim poranění hlavy.

FOTO: Děti stavěly u jablonecké přehrady hrady z písku

Jablonec n. Nisou – Sedm hradů z písku vyrostlo včera na břehu jablonecké přehrady ve Mšeně.

Základním školám opraví přes prázdniny střechy

Kokonín – Rozsáhlá oprava střechy, stropů a také některých oken probíhá právě v „dolní“ kokonínské základní škole na adrese Rychnovská 215.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT