Jablonec chtěl být světový. A to se mu také podařilo. Přesně před 50 lety se v hotelu Praha v Jablonci nad Nisou konal první oficiální striptýz. Svlékala se tu tehdy 23letá Soňa Zborníková a vstup na její vystoupení nebyl laciný. Kdo chtěl na celovečerní program zakončený striptýzem, musel zaplatit sto korun československých.

„Přestože jsem si zakoupil ne právě levnou vstupenku na kabaretní program, striptýz jsem neviděl. Samozřejmě jsme se s kamarády těšili hlavně na vystoupení sličné slečny. Běžný program nás nebavil, tak jsme se odebrali k výčepu a vrátili se až na vystoupení. To však už dávno proběhlo, protože striptérka výjimečně musela opustit Jablonec dřív než po půlnoci,“ vzpomíná pamětník Bohumil Novotný z Jablonce.

Soud. Ilustrační foto.
Změny v dopravním podniku napadne Jablonec u soudu

VEČERY POEZIE

Soňa Zborníková totiž do Jablonce na vystoupení dojížděla. A na své tělo nechala hledět především pány z vyšších společenských vrstev. Večery milostné poezie, jak se kabaretní vystoupení jmenovalo, měly totiž souvislost s konáním Mezinárodní výstavy bižuterie. „Výstavou žilo celé město. A toto umělecké vystoupení bylo vymyšlené právě k probíhající výstavě a libereckým výstavním trhům,“ vzpomíná náměstek primátora Lukáš Pleticha. Ten má informace zprostředkované od svého dědy Miroslava Šádka, který s nápadem uskutečnit v Jablonci striptýzové vystoupení přišel.

Pozvánka na první striptýz v JablonciZdroj: Archiv Hotelu Praha

Tehdejší ředitel Jídelen a restaurací Šádek začal na realizaci nápadu pracovat s Josefem Grögerem. Oba muži se nechali inspirovat rušnými pařížskými večery. „Děda byl ve Francii pracovně s doktorem Grögerem kvůli výstavním trhům,“ dodává Pleticha.

Po návratu si rozdělili úkoly. Miroslav Šádek zajistil program, druhý muž povolení k pořádání takovéto akce, což v době socialistického Československa nebylo vůbec jednoduché. Přesto se zadařilo, tehdy panoval názor, že striptýz patří do kolonky umění. Muži nakonec dali dohromady večerní program, jehož třešničkou na dortu bylo striptýzové vystoupení ve vinárně hotelu Praha. Později nesl pořad název Krása bez závoje. Sto československých korun zajistilo, že vstup si zakoupí jen movitější lidé. Pro srovnání lístek do kina stál 10 korun, litr benzinu dvě koruny.

Velký jeřáb v úterý umístil na věž jablonecké radnice stokilovou měděnou kopuli.
FOTO: Jablonecká radnice má novou kopuli. Svede blesky

ZBYLA JEN VSTUPENKA

Po půl století zbyla po striptýzu v Kulturním centru hotelu Praha pouze vstupenka na zmiňované představení. Lidé ji najdou ve vitríně v pasáži centra na dobových fotografiích. Vinárna, kde se Soňa svlékala, je dnes uzavřená. V kulturním centru se však podařilo otevřít historický sál, který dnes slouží k pořádání plesů či konferencí.

Paddleboarding si mohli vyzkoušet návštěvníci Dětského dnu, která pořádal oddíl dračích lodí Dragons.
Kdo si troufl na paddleboard, užil si skvělý zážitek