Dlouhé měsíce již trvá hledání nového tajemníka železnobrodské radnice. A ještě nějaký čas potrvá. Radnice přitom měla svého „koně“ jistého. Tedy skoro jistého.


Z druhého výběrového řízení na pozici tajemníka Městského úřadu Železný Brod vyšel vítězně Jindřich Fadrhonc, dlouholetý tajemník úřadů v Chrastavě, naposledy v Českém Krumlově.


V pondělí ještě sám Fadrhonc deklaroval, že bere místo tajemníka v Železném Brodě. „Ale novým tajemníkem de jure ještě nejsem,“ reagoval kladně na žádost o rozhovor pro Jablonecký deník.


„Je to absolutně nejkvalitnější člověk ze všech, kteří se nám do obou proběhlých výběrových řízení dostali,“ popsal starosta Železného Brodu André Jakubička.


V úterý bylo ale vše jinak. O něco dříve se totiž Jindřich Fadrhonc účastnil i výběrového řízení na post tajemníka libereckého magistrátu, kam prošel do finále.


Tam zvítězila Alena Dvořáčková, jejíž jmenování do funkce odstartovalo v Liberci vlnu nevole, jež spolu s dalšími argumenty vyústila až k odvolání primátora Jana Korytáře. A protože s ním skončila i tajemnice, prozatímní vedení magistrátu se ozvalo Fadrhoncovi.


Sice o několik dní později, než Železný Brod, přesto v termínu, kdy se mohl tajemník úřadu v Českém Krumlově rozhodnout. A ten se rozhodl vcelku pochopitelně. Míří do Liberce.


„Z rodinných důvodů se stěhuji do Liberce. Ostatně jsem tu v minulosti tři roky žil,“ podotkl Jindřich Fadrhonc, který pochází z Chrastavy. „Chci zpět pod Jizerské hory. Považoval jsem výběrové řízení za uzavřené. Příjemně mne překvapilo, když jsem se dozvěděl, že je tomu jinak,“ dodal.


Fadrhoncovo rozhodnutí sice železnobrodskou radnici mrzí, to je ale asi tak vše, co s nastalou situací dělat.
Vlastně ne. Radnice vypisuje již třetí výběrové řízení na obsazení postu tajemníka.


„Do druhého kola se přihlásilo dost kvalitních lidí, přesto žádný, kromě pana Fadrhonce, nesplňoval podmínky, které jsme na příštího tajemníka kladli. Proto vypisujeme další výběrové řízení,“ vysvětlil Jakubička.


Proč nový tajemník?


Záměr výměny tajemníka na železnobrodské radnici vyvolal mezi zastupiteli města i obyvateli vlnu emocí.


Zatímco zastupitelé sdružení Za Železnobrodsko krásnější, v jehož řadách najdeme i bývalého starostu a současného poslance Václava Horáčka, obhajovalo odcházející Jarmilu Fidlerovou, nové vedení radnice v čele se starostou Andrém Jakubičkou stálo pevně za výměnou. „Léta jsem s paní Fidlerovou spolupracoval. Její jedinou chybou je, že je hodná a kývla na dohodu, protože odvolat tajemníka není snadné,“ uvedl Václav Horáček.
„Je to čistě mé rozhodnutí. Tajemník je něco jako pravou rukou starosty,“ uvedl starosta. Podle jeho slov je Jarmila Fidlerová kvalitní úřednicí, představuje si ale jinak