V čele úřadu totiž ke konci března skončí dlouholetá tajemnice Městského úřadu Jarmila Fidlerová. A to se stalo trnem v oku nejen bývalému vedení radnice v čele s poslancem Václavem Horáčkem, ale i lidem z řad koalice a občanů.

Při diskusi došlo i na nepříliš vybíravá slova, která s dovolením vynecháme.

„Rozcházíme se s paní tajemnicí jen v představách o vedení úřadu. Jako nové vedení města máme na výměnu nárok. Tajemník je něco jako první důstojník starosty, jeho pravá ruka“ uvedl André Jakubička, starosta města.

Proti vystoupil bývalý místostarosta Tomáš Rezler, který požádal, aby se k věci mohl vyjádřit každý ze zastupitelů.

A o emoce nebyla nouze. Jarmila Fidlerová totiž na konci letošního roku odchází do důchodu a za půl rok s největší pravděpodobností práci nesežene.

„Řekl jste, že nebudete provádět žádné velké změny, dokud se detailně neseznámíte s chodem úřadu,“ uvedl František Lufinka, ve volbách lídr dříve vládnoucího sdružení Za Železnobrodsko krásnější. Starosta kontroval, že úřad již zná, čemuž se mnozí podivovali.

Rozhodnutí starosty se nelíbilo ani v koalici. „Osobně se v tomto se starostou neztotožňuji,“ uvedla například radní za ODS Jarmila Kotowská.

Podobně hovořila i Zdeňka Rákosová, která se o odvolání tajemnice dozvěděla až na místě. „Také se s rozhodnutím neztotožňuji, ale chápu, že starosta chce své lidi,“ vyjádřila se Rákosová.

„Je mi to moc líto. A zaskočilo to i mnoho obyvatel,“ nechala se slyšet zastupitelka Eva Dvořáková.

Slovo dostala i sama Jarmila Fidlerová. Poděkovala za podporu a povzbudivá slova. „Na dohodu o ukončení pracovního poměru jsem přistoupila proto, že když není důvěra od vedení, není možné dále pracovat. Ale nového tajemníka ráda zaučím, jsem ochotna poradit i v budoucnu. Pokud by mělo být moje odvolání jedinou změnou na úřadě, tak mi to tolik nevadí. Ale pokud by měli odcházet další úředníci a úřad by se měl stát nefunkčním, nebylo by to dobré,“ pronesla Fidlerová.

„Léta jsem s paní Fidlerovou spolupracoval. Její jedinou chybou je, že je tak hodná a kývla vám na dohodu, protože odvolat tajemníka není vůbec snadné. Usnadnila vám to,“ uvedl Václav Horáček.

André Jakubička hájil rozhodnutí jako důsledek změny ve vedení radnice. „To co se děje, je standartní vývoj. Snažil jsem se k výměně tajemníka přistoupit co nejšetrněji. Za toto rozhodnutí nesu já sám plnou zodpovědnost,“ dodal starosta.

Výběrové řízení na místo tajemníka MěÚ Železný Brod bude vypsáno v druhé polovině února s nástupem od 1. dubna.

Opozice vyjádřila ústy Františka Lufinky požadavek, aby zastupitelé věděli o složení výběrové komise.