Během celého dne se v programu na sluncem zalitém Mírovém náměstí prezentovaly městské a neziskové organizace i subjekty z oblasti zdravotnické. Den rodiny zahájil jablonecký primátor Petr Beitl, který připomněl, že Jablonec jako město přátelské rodině nabízí a podporuje celou řadu příměstských prázdninových aktivit včetně finanční podpory pro rodiny předškoláků a mladších školních dětí.

Dopoledne byl program určený zejména dětem z mateřinek a malým školákům. „Zvláště na nejmenší a na děti z mateřských a základních škol čekaly dopoledne soutěže v různých sportovních disciplínách a výtvarné dílničky, ale i dětská hudební vystoupení," konstatovala Lucie Kocourková z oddělení školství, kultury a sportu jabloneckého magistrátu.

Odpoledne už vtáhlo do programu celé rodiny. „Od půl druhé do páté hodiny odpolední tu vystoupily taneční skupiny IMAGE, Xtream a X-Dance, svým vystoupením potěšilo obecenstvo také například hudební studio Kokos," dodala Kocourková.

Jaké to je být opilý, ukázaly brýle

Na náměstí si mohli malí i velcí například u stánku Státního zdravotního ústavu vyzkoušet, jak vidí a jak se pohybuje opilý člověk. Takzvané opilecké brýle si nasadil i Petr Beitl a pokoušel se s nimi jít rovné čáře na chodníku nebo řídit autíčko na dálkové ovládání. „Je to jako na lodi rozkývané bouří," smál se primátor.

U sousedního stánku si zájemci nechali na velkém modelu chrupu vysvětlit, jak se správně čistí zuby. „Zdravotní služby se na Dni rodiny v Jablonci prezentují poprvé a jejich nabídka je zaměřená zejména na děti a jejich rodiče. Správné čištění zubů nebo první pokusy s účinky alkoholu jsou určitě tématy, která se v rodinách objevují," poznamenala Jitka Šorfová, zdravotní referentka oddělení sociálních služeb.

Spousta zábavy od roku 2009

Jako tradičně je na Dnu rodiny zastoupena také Městská policie Jablonec. Děti i dospělí si za správné určování dopravních značek a odpovědi na otázky týkající se bezpečnosti silničního provozu mohli odnést tužku, gumový náramek nebo bonbón.

K dispozici byly i výtvarné dílničky Domu dětí a mládeže Vikýř nebo studia Oříšek. Ani na sport se v programu nezapomnělo a děti mohly absolvovat jízdu zručnosti na kole, střílet lukem nebo si zahrát na hokejisty a dávat góly. Resuscitaci si pak mohli návštěvníci Dne rodiny i náhodně kolemjdoucí vyzkoušet u také tradičního účastníka stánku Oblastního spolku Českého červeného kříže.

15. květen jako Mezinárodní den rodin ustavilo valné shromáždění Organizace spojených národů v roce 1994. V Jablonci se Den rodiny poprvé slavil v roce 2009, a to s finanční podporou MPSV ČR. „Tehdy ministerstvo udělilo městu Jablonec nad Nisou dotaci za získání prvenství v soutěži Obec přátelská rodině 2008, a poprvé jsme představili rodinnou víkendovou jízdenku na MHD, která je v prodeji stále a značně pomáhá zlevnit víkendové rodinné výlety," doplňuje manažerka prorodinné politiky Simona Hušková.