Nenechávejte cenné věci viditelně odložené v autech a dávejte si dobrý pozor na lyžařskou výbavu. Tak zněly rady policistů před masovou Jizerskou padesátkou a jako obvykle se v několika případech minuly účinkem. Účast na lyžařském svátku kvůli odcizeným lyžím zhořkla i jednomu ze závodníků.

„Šlo o Fina, který si v neděli po dojezdu do cíle odložil své lyže, ne do speciálně vyhrazeného prostoru, ale pouze vedle dojezdu. Než si pak z úschovny vyzvedl oblečení a převlékl se, lyže a hole v hodnotě čtyřiadvaceti tisíc korun mu zmizely,“ konstatovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Bez újmy nezůstali jako obvykle ani diváci. Majiteli BMW, zaparkovaného v Janově nad Nisou – Hraničné, v neděli někdo rozbil skleněnou výplň dveří a odcizil navigaci značky Mio a z příruční přihrádky ještě tankovací kartu.

Dvacetiletému muži z Prahy, který se svou Toyotou Corolla parkoval u penzionu v Janově nad Nisou, pak neznámý pachatel ukradl střešní nosič a navíc si počínal tak neomaleně, že na autě poškrábal lak. Škoda přesáhla šest tisíc korun.

Ztrácely se i doklady. Den před závodem o ně, spolu s celou peněženkou, přišla čtyřiapadesátiletá žena z Prahy, a to přímo na lyžařském stadionu na Bedřichově.

„Žena si své věci odložila do speciálně připraveného pytle na věci, ale bohužel pytel neodnesla do úschovny a zanechala ho ve stanu pro závodníky, určenému pouze k převlékání. Ztrátu peněženky zjistila až při placení hotelového účtu. Jediným místem, kde o peněženku mohla přijít, byl právě převlékací stan, takže napříště žena jistojistě využije úschovny, která je k tomuto účelu speciálně určena, aby se předešlo zbytečným krádežím či ztrátám,“ podotkla jablonecká policejní mluvčí s tím, že v rámci celé akce policisté preventivně kontrolovali podezřelé osoby, vozidla a také ubytovací zařízení.