Celý spor propukl už před několika lety, kdy se učitel dějepisu z gymnázia Libor Behúl dostal s Radkovičem do sporu. Stalo se tak při přednášce Františka Radkoviče při výstavě Stopy II. světové války na Jablonecku. Jenže přednáška se děla podle učitele ve velmi militantním až nenávistném duchu. Pedagog předsedu svazu několikrát opravil, protože byl ale výklad stále útočnější, přednášku ukončil a se studenty odešel. Radkovič následoval studenty na chodbu a nabízel jim časopis svazu Národní osvobození. „Je to jediný nezmanipulovaný zdroj pro poznání československé historie,“ nabádal studenty.

Ilustrační. Vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce.
Liberecký kraj hostil tento týden celostátní setkání Letecké záchranné služby

Nejprve si měl jít František Radkovič stěžovat k řediteli gymnázia Tomáši Hofrichterovi. Protože ale nepochodil, nazval i ředitele neonacistou. Poté na školu poslal Českou školní inspekci a několikrát žádal nápravu i na krajském úřadě. Inspektoři na škole strávili kvůli udání čtyři dny. Nic špatného nenašli. „Pan Radkovič při své posedlosti vidět za vším nacismus zašel za hranici únos-nosti,“ popsal Tomáš Hofrichter. Učitel dějepisu musel několikrát na policii, kam na něj František Radko-vič podal trestní oznámení. Útoky nepřestávaly ani poté, co policisté případ odložili.

„Sám jsem na veřejné besedě slyšel, jak pan Radkovič napadal učitele i školu jako nacisty a neohenleinovce. Nebylo mi to milé,“ popsal jeden ze členů ČSBS.
Věc ale graduje i nadále. Petr Beitl, někdejší primátor Jablonce a nynější poslanec, vyzval jablonecké zastupitele, aby v co nejbližší době zastavili jakoukoli finanční podporu jablonecké pobočky ČSBS. Připomněl jim i další excesy Františka Radkoviče. „V roce 2015 verbálně obtěžoval skupinu česko-něme-ckých studentů při prohlídce města, kdy na ně křičel, ať zavolají gestapo,“ popsal Petr Beitl.

Kontrola zabezpečení chat proti krádežím v Bedřichově
Chaty a zloději. Policii s kontrolou v kraji pomáhá pes

Vadí mu i fakt, že vystupování předsedy jabloneckého ČSBS poškozuje vztahy s partnerskými městy. „V Německu máme tři partnerská města, partnerství gymnázií trvá asi dvacet let, vztahy jsou dlouhodobě budované. Svaz nefunguje dobře a člen vedení svazu se vyjadřuje velice demagogicky,“ přiblížil Beitl fakt, že František Radkovič je i ve vedení celorepublikového ČSBS.

I nové vedení jabloneckého magistrátu má s Františkem Radkovičem problém. „Nedopustíme, aby docházelo k podobným výstřelkům směrem k partnerským městům,“ poznamenal primátor Jablonce Milan Kroupa. Sám František Radkovič reagoval na výpovědi u okresního soudu podrážděně. „Je to vytržené z kontextu,“ zdůrazňoval. „S rozsudkem nesouhlasím, proto se odvolávám,“ prohlásil.

Ladislav Horák (na snímku vpravo) a Viktor Mazáček odehráli 1. srpna v Jablonci nad Nisou koncert v rámci hudebního festivalu Město plné tónů 2018.
Letos Město plné tónů nebude. Jablonecký festival hledá nový název