Uprostřed vodní hladiny se zoufale zmítá a volá o pomoc mladá dívka. Od místa vodních záchranářů startuje motorový člun se dvěma muži na palubě. Během chvilky je dívka vytažena do člunu a převezena ke břehu, kde probíhá oživování.

Vodní záchranná služba, místní skupina Jablonec nad Nisou, předvedla zástupcům města, Policie ČR a novinářům zásah na otevřené hladině. Stalo se tak v rámci tiskové konference k tématům spojených s přehradou.

Jedním z bodů byla bezpečnost při využívání vodní plochy nádrže. „Užívání první nádrže bylo po jednání s Povodím Labe upřesněno jako rekreační. Zároveň město podepsalo smlouvu s Vodní záchrannou službou o stanovení zásad bezpečnosti,“ uvedl Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení.
Vodní záchranáři přehradu hlídají již každý den, narozdíl od let minulých, kdy službu vykonávali jen přes víkendy. „Zabezpečení přehrady se podařilo vyřešit pro všechny dny, což nás samozřejmě nejvíce těší,“ dodal Michal Vrba, místopředseda místní skupiny VZS. Ve výrazně chladných dnech, kdy se nepředpokládá, že se lidé přijdou koupat, bude provoz záchranářů omezen.

Záchranáři získali od města nejen nový motorový člun, ale i pramici s pádly, záchranné pásy nebo neoprény.
V bezprostředním okolí přehrady se objevily informační a výstražné tabule. „Bohužel, ze tří výstražných tabulí jsou již dvě zničeny,“ konstatovala Jana Fričová, tisková mluvčí radnice.

Návštěvníci v areálu naleznou i bedny se záchrannými lany s míči v sítích. „Přejeme si, aby zde záchranná lana zůstala, protože mohou pomoci při záchraně tonoucího. Lidé by si měli uvědomit, že tato nepříjemná věc se může stát každému,“ řekl Petr Tulpa, starosta Jablonce.

Sami záchranáři se dosud terčem vandalů nestali. „Doufáme, že se tak ani nestane,“ dodal Vrba. Podle zkušeností se k nim lidé chovají s respektem. „Pokud upozorníme na zákaz, lidé poslechnou. Pozitivní reakce jsme zaznamenali na začátku června, když jsme zachránili podnapilého pána, který spadl ze srázu do vody,“ upřesnil Vrba.

Dozor nad přehradou budou záchranáři zajišťovat ve třech lidech denně od 9 do 19 hodin. „Dva záchranáři mohou bezprostředně zasahovat, třetí na břehu kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu,“ upřesnil Michal Vrba. Krizový telefon VZS Jablonec je:

607 962 515