Po dobrých zkušenostech z minulých let bude jako prevence proti vzniku sinic v jablonecké přehradě opět použito technologie nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku. A to na nádrži I využívané ke koupání. „Veškerá opatření včetně pravidelného monitoringu kvality vody vyjdou městský rozpočet na necelého půlmilionu korun,“ sdělila vedoucí kanceláře jabloneckého primátora Jana Matěchová.

Zkušenosti s tímto způsobem ničení sinic má město již z předchozích let, technologie se úspěšně používá i třeba na Hostivařské přehradě v Praze, bývalé pískovně u Sadské či Velkém Rybníku na Karlovarsku i na liberecké Harcovské přehradě.

Přístroje vysílají velmi krátké impulzy, ty zpomalují nástup sinic a řas

Dodavatelem těchto služeb je liberecká společnost Photon Water Technology. Přístroje odebírají vzorky, měří fyzikálně-chemické parametry a provádí laboratorní analýzy, například o přítomnosti fosforu ve vodě, který způsobuje přemnožení sinic. Pokud by se sinice objevily, zařízení se spustí naplno. „Vysílá velmi krátké pulzy na různých frekvencích, kterých je asi patnáct set. Běží z nich složený cyklus, který trvá zhruba třicet minut a pak se celý opakuje,“ popsal výkonný ředitel PWT Petr Kvapil. Na každý organismus funguje trošičku jiná frekvence s tím, že se i překrývají.

Data ze vzorků se postupně přebírají a na konci sezóny se vše vyhodnotí. Vznikne pak zpráva a doporučení do další sezóny.

„Je to velmi šetrné zařízení, které má samozřejmě své limity. Zkušenosti z jiných vodních ploch nám ukazují, že se zpomalí nástup sinic a řas. Samozřejmě nejsme schopni zabránit úplně stoprocentně tomu, aby se nadále objevovaly,“ doplnil Petr Kvapil.

U Prutu.
Nový stánek u jablonecké přehrady otevře již v červnu, město hledá nájemce

„Ze závěrečné zprávy zpracované dodavatelem technologie, která mimo jiné vychází i z monitoringu prováděného na přehradní nádrži Povodím Labe a Zdravotním ústavem, je zřejmé, že ultrazvukové jednotky skutečně přispívají k potlačení rozvoje sinic a řas na přehradní nádrži,“ popsala Štěpánka Gaislerová z odboru městské ekologie.

Ultrazvukové vysílače jsou ponořeny přibližně 30 centimetrů pod hladinou na plovákových nosičích, energii k jejich provozu zajišťují integrované solární panely. Oba plováky jsou umístěny tak, aby vliv ultrazvuku pokrýval i pláže na obou březích přehrady. Kromě sinic je tato technologie účinná proti takzvané zelené vodě, tedy zeleným řasám. Poprvé se ultrazvuk osvědčil v roce 2019, od té doby k tomuto řešení jablonecká radnice přistupuje každoročně.

„Vzhledem k tomu, že přehradní nádrž je ve vlastnictví Povodí Labe, musí město vyčkat na souhlasné stanovisko vlastníka a dále Českého rybářského svazu, aby mohly být ultrazvukové jednotky na vodní hladinu umístěny. Dodavatel technologie doporučil provádět monitoring vody již od dubna či května, protože je tak možné získat důležité poznatky o procesech probíhajících v nádrži. Tyto jsou podstatné pro upřesňování komplexních sanačních opatření. Do provozu pak budou vysílače uvedeny v hlavní koupací sezóně, od července do září,“ dodala Gaislerová.

Ostrůvky zůstanou

Ale to není jediné, co má čistit vodu v jablonecké přehradě. Na jablonecké nádrži zůstanou i letos plovoucí vegetační ostrůvky. Ty najdou zvědavci na takzvané nádrži II, která není vhodná ke koupání a využívají ji především rybáři. Instalovala je stejná společnost, která provozuje technologii ultrazvuku.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakceNa druhé přehradě jsou umístěny už od října roku 2021. 38 ostrůvků o celkové ploše 112 metrů čtverečních je pospojováno a tvoří ostrovní komplex o rozloze větší než 700 metrů čtverečních. „Vegetační ostrovy jednak zlepšují kvalitu vody, protože jejich kořeny odčerpávají sinicím živiny, ale také přirozeně doplňují vodní ekosystém. Například jsou úkrytem pro ptactvo, anebo vyhledávaným útočištěm hmyzu,“ doplnila náměstkyně primátora Lenka Opočenská.

Přehrada Mšeno nabízí návštěvníkům rekreaci a místo pro aktivní odpočinek. Je významným architektonickým a krajinným prvkem, který si vysloužil nejen u Jablonečanů pojmenování Jablonecké moře. „Ale nezapomínejme, že je také vodním dílem, má protipovodňovou funkci. Skloubit zájmy všech stran, které přehradu chtějí využívat, je proto někdy obtížné. Město se o to nyní snaží a pro zachování čistoty a kvality vody volí právě tato opatření“, dodala Opočenská.