Na letošní sezonu se právě lokalita Tajvan zcela promění. A to díky tomu, že zdejší zanedbaný stánek převzali provozovatelé někdejších Slunečních lázní. Areál v loňském roce fatálně vyhořel a nyní je na místě jen holina.

„Pokukovala jsem po tomhle stánku už v zimě. Jak v březnu vykoukly první sluneční paprsky, rozhodli jsme se, že to zkusíme,“ pousmála se bývalá provozovatelka Slunečních lázní Lucie Pokorná.

V okolí stánku se už objevily i stolky a židle, které požár nezničil. „Říkáme tady tomu Slunka na Tajvanu. I proto tady chceme postavit pódium, abychom mohli pořádat koncerty jako na původním místě,“ doplnila provozovatelka.

Začátek sezony na přehradě v Jablonci nad Nisou

Zdroj: Sedlák Jan

S majitelem pozemku a stánku se dohodla na pronájmu místa na dobu 5 let s tím, že pokud se neseběhne nic mimořádného, smlouva bude prodloužena o dalších pět let. Na úpravy místa tak má provozovatel čas. „Chceme Tajvan opět vrátit na mapu přehrady. V posledních letech to tady spíše skomíralo, stánek moc nefungoval. Chceme rozšířit i gastro kontejner a celý objekt obložit dřevem, aby vše zapadlo do přírodního rázu přehrady,“ doplnila Pokorná.

V těsném sousedství staronového stánku vzniklo zázemí pro členy Vodní záchranné služby Jablonec nad Nisou. Záchranářům se místo moc nelíbí, jsou ale vděčni alespoň za něco. „Zastupitelé rozhodli, že následující roky budeme opět na Tajvanu, ačkoliv léta upozorňujeme, že je toto místo pro nás nevhodné,“ postěžoval si předseda jablonecké Vodní záchranné služby (VZS) Jakub Mottl. Místo je totiž odlehlé od nejfrekventovanější pláže zvané Bižuterie.

Členové Vodní záchranné služby v Jablonci nad Nisou od roku 2008 chrání zdraví a životy návštěvníků přehrady Mšeno.
Záchranáři na jablonecké přehradě budou daleko od pláže, město je dalo na Tajvan

„Na Tajvanu ve zděných toaletách mají záchranáři už nyní sklad i vyčleněné sociální zařízení,“ vysvětlil náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík. Provizorní zázemí by mělo sloužit tři roky, než město vyřeší umístění stabilní základny pro záchranáře. Buňky budou po letní sezoně zřejmě odvezeny na zazimování a vrátí se na místo před další sezonou. „Trvalé zázemí pro záchranáře bude vybudováno v prostoru Slunečních lázní v horizontu několika let,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Stavba stánku na Tajvanu se protáhla

Z břehu na Tajvanu dohlédne návštěvník na druhý břeh k panelovým domům. Tady se dokončuje stavba prvního z modulových stánků realizovaných magistrátem. „Je škoda, že ještě není otevřený, s dětmi sem na pláž chodíme už několik dní. Pokud vím, měl být od začátku června otevřený, zatím to tak ale nevypadá,“ poznamenal jeden z návštěvníků pláže U Prutu.

Stavba se totiž protáhla. „Zhotovitel stánku ještě dílo nepředal a už mu nabíhají sankce za nedokončenou práci. Výběrové řízení na provozovatele stánků ještě nemá potvrzený výsledek,“ upřesnila Fričová.

U Prutu.
Nový stánek u jablonecké přehrady otevře již v červnu, město hledá nájemce

Občerstvení už naopak nabízí stánky u pláže U Bižuterie. „Sledovali jsme počasí, a jakmile se udělalo pěkně, otevřeli jsme. Prvních pár dní bylo slabších, pak si ale lidé mezi sebou řekli, že je otevřeno, a tak jsme v podstatě zahájili sezonu,“ přiblížil provozovatel jednoho ze zdejších občerstvení.

Kvalita vody

Město muselo přehradu na novou sezonu připravit i kvalitou vody. Po dobrých zkušenostech z minulých let bude jako prevence proti vzniku sinic v jablonecké přehradě opět sloužit technologie nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku. A to na nádrži I využívané ke koupání. „Veškerá opatření včetně pravidelného monitoringu kvality vody vyjdou městský rozpočet na necelý půlmilion korun,“ sdělila vedoucí kanceláře jabloneckého primátora Jana Matěchová.

Zelené ostrůvky na hladině druhé nádrže jablonecké přehrady Mšeno.
Ultrazvuk a plovoucí ostrovy se osvědčily, ochrání jabloneckou přehradu i letos

Ultrazvukové vysílače jsou přibližně 30 centimetrů pod hladinou na plovákových nosičích, energii k jejich provozu zajišťují integrované solární panely. Oba plováky jsou umístěny tak, aby vliv ultrazvuku pokrýval i pláže na obou březích přehrady. Kromě sinic je tato technologie účinná proti takzvané zelené vodě, tedy zeleným řasám. Poprvé se ultrazvuk osvědčil v roce 2019, od té doby k tomuto řešení jablonecká radnice přistupuje každoročně.

Na druhé nádrži, která není určena k rekreaci, navíc plavou takzvané vegetační ostrůvky. „Jednak zlepšují kvalitu vody, protože jejich kořeny odčerpávají sinicím živiny, ale také přirozeně doplňují vodní ekosystém. Například jsou úkrytem pro ptactvo nebo vyhledávaným útočištěm hmyzu,“ doplnila náměstkyně primátora Lenka Opočenská.