Přehradní nádrž Mšeno v Jablonci nad Nisou je momentálně vodní plochou, která dopadla na Jablonecku mezi kontrolovanými vodami nejhůř. Hygienici upozorňují na zhoršenou jakost vodu. Citlivé osoby by si měly koupání raději odpustit. Podle všeho se v následujících týdnech kvalita vody v přehradě zřejmě příliš nezlepší.
„Kvalitu vody ovlivňuje celá řada faktorů. Na ohraničených vodních plochách, které mají možnost provozovatelé udržovat, bývá lepší. V případě přehrad a velkých nádrží pak kvalitu příliš ovlivnit nelze,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Její slova potvrzují také zástupci Povodí Labe, kteří rovněž provádějí pravidelné sledování a kontroly vod. „Situace na přehradě Mšeno se nevyvíjí letos příliš příznivě. Je srovnatelná s lety 2003 a 2004. Je to vyvoláno zejména teplým jarním počasím,“ uvedl vedoucí referátu kvality vody v nádržích Luděk Rederer z Povodí Labe v Hradci Králové. Na kvalitu vody má dopad třeba i fakt, že je až o 1,60 metru nižší hladina než běžně bývá. „Bylo málo sněhu, tak se do nádrže nedostalo tolik vody. Přehrada se také stále vyprazdňuje. Když je méně vody, rychleji se prohřívá, což s sebou přináší zhoršování kvality vody,“ vysvětlil provozně technický náměstek Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Rydl.
Zatímco například hygienici chystají na jablonecké přehradě odběry vody nadcházející pondělí, Povodí Labe provádí kontroly a měření v různých intervalech. Některé parametry se sledují denně, třeba teplota, odtok a přítok vody. Dvakrát týdně se sleduje průhlednost a jednou za měsíc například provádí kompletní limitologické měření.
„Všechny výsledky pak zveřejňujeme na webu. Například informace o množství kyslíku, pH, zákalu, teplotě vody i množství chlorofylu, který je základním indikátorem autotrofních organismů, mezi které patří i sinice nebo řasy,“ objasnil Luděk Rederer z Povodí Labe.