Sto korun přispěje město na každé dítě po dobu šesti týdnů, kdy jsou uzavřeny všechny jablonecké mateřské školy. Příspěvek od města je možný tehdy, pokud se rodič rozhodne či potřebuje svěřit odborným pracovníkům své dítě v čase pracovní doby či jiných povinností.

Aby rodiče příspěvek obdrželi, musejí se nejprve přihlásit na úřadě externí poskytovatelé služeb, jež mohou být fyzické osoby s příslušným živnostenským listem, neziskové organizace nebo i komerční centra. Poskytovatelé musí podat přihlášku nejpozději do 31. května. „Podmínkou pro rodiče je, že dítě musí docházet do zařízení nejméně na čtyři hodiny denně v pracovní dny a na přelomu tohoto roku už navštěvovalo některou z jabloneckých mateřských škol,“ vysvětlila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Podle manažerky pro rodinnou politiku Markéty Puzrlové největší výhodou takto nastaveného systému je, že si rodič sám vybere poskytovatele, kterému chce dítě o prázdninách svěřit. V praxi tedy rodiče okamžitě na místě obdrží slevu sto korun.

„Chtěli jsme, aby samotná administrativa nebyla u rodičů, ale u poskytovatele. Rodič tedy doloží u poskytovatele jen doklad, že dítě docházelo alespoň rok do jedné z jabloneckých mateřských škol a pak dostane slevu,“ vysvětlila Markéta Puzrlová s tím, že poskytovatel si pak slevu zpětně vyúčtuje s městem.

„Odhadujeme, že za prostředky vynaložené za spolupráci s externími subjekty zaplatíme tři sta šedesát tisíc korun,“ doplnila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
V minulých letech mohli rodiče umístit své dítě do jiné školky, letos radnice zvolila výše popsanou variantu. Delší prázdniny jsou také z toho důvodu, že učitelky v mateřinkách nestačí čerpat dovolené.