Od samého začátku tu sice platí zákaz vjezdu kamionů, policisté jich zde ale evidují desítky, převážně ze zahraničí. Doprava je tu ale stále velice hustá, proto po dalším jednání starostů, policie a Libereckého kraje začala platit nová opatření.

„Problémy byly zejména v obci Rádlo, kde se četnost provozu zvýšila několikanásobně. Tam se sice situace ohledně dodržování dopravního značení, které zakazuje vjezd nákladním vozidlům nad 12 tun, už zlepšila, problémy jsou ale nadále s vyšším množstvím projíždějících osobních aut a dodávek,“ naznačil náměstek hejtmana Jan Sviták.

Poslední zápas letošního ročníku hráčkám TJ Bižuterie nevyšel. Potvrdil, že soupeřky v I. basketbalové lize žen je potřeba respektovat.
Jablonecký basket vyčkává, v půlce května bude jasno o soutěžích

Zásadní změnou je zákaz vjezdu všem nákladním vozidlům kromě dopravní obsluhy na všech silnicích v Rádle. Dosud sem směla nákladní vozidla do 3,5 tuny celkové hmotnosti. „Zejména přes osadu Milíře si zkracovaly denně cestu desítky dodávek, které způsobovaly problémy při míjení s osobními vozidly a cyklisty na úzkých silnicích. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o omezení této kategorie vozidel,“ popsal mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

Policie tu situaci monitoruje od začátku uzavírky, tedy od poloviny dubna. „Chtěl bych policistům poděkovat za každodenní dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu, jejich přítomnost výrazně přispěla ke zlepšení situace,“ řekl starosta Rádla Miroslav Šikola.

Na úsek silnice nad Rádelským koupalištěm a osadou Milíře však nově nesmějí ani cyklisté. „Vede tudy cyklostezka, a tak není důvod, aby cyklisté jezdili po silnici, která je beztak úzká,“ vysvětlil zákaz vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje Jan Čáp.

Příjezd Rudé armády do Semil 10.5.1945
Konec války na severu? Stále ještě tekla krev

Na všech silnicích III. třídy přes obec Rádlo je od poloviny dubna zakázán vjezd nákladním vozidlům nad 3,5 tuny, na což s předstihem řidiče upozorňují dopravní značky na silnicích I/35, respektive I/65. Na některých místech platí nejvyšší dovolená rychlost a značky vybízejí k opatrnému průjezdu přes Milíře.

Moc to však nepomohlo. „Denně řešíme několik problémů v dopravě. Řidiči jsou agresivní, jezdí rychle, nemají návyky místních, kteří ví, kde zajet na kraj silnice. I přes zákazy nám tady projede několik zahraničních kamionů denně,“ popsal starosta Šikola.

Na silnici přes Milíře daleko častěji dohlížejí policisté. Jen v prvních dnech uzavírky Rádelského mlýna, mezi 17. a 19. dubnem, tu řešili 36 přestupků. „Nejčastějšími prohřešky bylo překročení nejvyšší dovolené rychlosti a porušení zákazů vjezdů,“ přiblížila mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

Hlídání dětí - Ilustrační foto
Cítíte se sami, vyčerpaní a v koncích? Centrum pro rodinu Náruč v Turnově pomůže

Další úsek, kde policisté zaznamenali zvýšení dopravy, je mezi Rychnovem, Pelíkovicemi a Hodkovicemi. Oproti normálu se zde zvýšila intenzita dopravy, a to jak u osobních vozidel, tak i u nákladní dopravy. „Této lokalitě se také intenzivně věnujeme,“ doplnila Šrýtrová.

Stávající dopravní značení omezuje zejména jízdu nákladních vozidel delších osmi metrů. V ulici Pelíkovická v Hodkovicích nad Mohelkou je instalován příčný práh, který má zvýšit bezpečnost obyvatel.

Rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn potrvá do konce listopadu 2021. Provoz na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem zde vede ve střídavém režimu dvou a jednoho jízdního pruhu — na Liberec ve dvou, na Turnov v jednom. Na hlavním tahu silnice I/35 je zatím doprava plynulá, bez jakýchkoli dopravních komplikací.