Řidiči, do centra čtvrtého největšího města Libereckého kraje v létě raději nejezděte, varuje s předstihem turnovská radnice. Srdce Českého ráje totiž od poloviny května čeká uzavírka jediné výpadovky na Semily a Lomnici nad Popelkou, vodohospodáři budou v ulici 5. května budovat novou kanalizaci.

Stavební akce související s kanalizačním projektem Čistá Jizera odstartuje 14. května v úseku mezi Havlíčkovým náměstím a křižovatkou s Husovou ulicí a po třech etapách postupných uzavírek směrem k městské části Hruštice potrvá do podzimu 2011. „Veškerá doprava bude po dobu stavby svedena do okolních ulic,“ sdělila turnovská starostka Hana Maierová.

20 000 aut denně

Všech téměř dvacet tisíc aut, která nyní v průměru projedou ulicí 5. května za den, se bude muset vejít do ulic 28. října, Skálovy, Žižkovy, Husovy a Aleje legií, kudy povedou objízdné trasy. „Počítáme také s tím, že do jednosměrné Markovy ulice pustíme provoz v obou směrech. Dopravu budou řídit semafory,“ vysvětlil vedoucí radničního odboru dopravy Pavel Vaňátko.

Rekonstrukce ulice 5. května přijde na zhruba 60 milionů korun, přičemž podstatnou částku zaplatí Liberecký kraj. „Z městského rozpočtu uhradíme deset milionů, za něž pořídíme nové chodníky a veřejné osvětlení,“ popsala starostka. Projekt zahrnuje i závěrečné rekonstrukce povrchů ulic 28. října a Aleje legií, které utrpí dopravními objížďkami.

Ulice 5. května má po vybudování kanalizace, vodovodů a inženýrských sítí podstatně změnit tvář. Kromě nové vozovky, chodníků a osvětlení vzniknou v ulici dva kruhové objezdy namísto stávajících klasických křižovatek. Počítá se také s obnovou stromů a zeleně podél ulice.

Rozkopaný okres

Uzavírka páteřní komunikace směrem na Semily nebude jediným úskalím, které letos na řidiče v Turnově čekají. Stavba kanalizace v rámci Čisté Jizery probíhá i na dalších místech města.

Projekt Čistá Jizera je největší stavební akcí v historii regionu a pro pět měst, Turnov, Semily, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou má do konce roku 2011 zajistit nejenom kanalizaci podle předpisů Evropské unie, ale také následné rekonstrukce ulic, chodníků i mobiliáře, na nichž se finančně podílejí jednotlivá města a Liberecký kraj.

Investorem Čisté Jizery je Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které akci financuje z dotace 540 milionů korun od Státního fondu životního prostředí a z třistamilionového úvěru od České spořitelny. „Rok 2010 bude znamenat největší objem stavebních prací. V současné době je prostavěna asi třetina prostředků,“ uvedl Milan Hejduk, předseda rady VHS.