Důvod je jednoduchý – moderně vybavená škola se už delší dobu potýká s nedostatkem žáků, a protože ji chce město udržet, doplácí na její provoz každoročně statisícové částky. S každým dalším obsazeným místem nutná dotace od města výrazně klesá a oněch deset tisíc korun za prvňáka, jako lákadlo, se městu stále vyplatí.

Odměnu nabízejí už podruhé

„K příspěvkům jsme přistoupili už v loňském roce. Vedly nás k tomu jednoduché počty. Za jednoho žáka prvního stupně, který chybí do splnění normy, doplácí město kolem třiceti tisíc korun. Když se nám byť jedno takové místo podaří obsadit, hraje to roli a desetitisícová investice se nám stále vyplatí,“ řekl Deníku starosta Lučan nad Nisou Ladislav Pivrnec.

V lučanské škole chybí do normativu, který by zajistil odpovídající finanční příspěvek od státu, hned několik desítek dětí. Město tak každoročně doplácí na provoz školy a platy učitelů obrovské sumy.

Loňská dotace města: 1,2 milionu

„Dotace pro rok 2009 činila milion dvě stě tisíc korun. Pro letošní rok bude město doplácet o něco méně, a to díky tomu, že se sloučily dvě třídy,“ konstatoval lučanský starosta. Pro letošní rok žádá škola město o příspěvek ve výši devět set sedmdesát tisíc korun.

Příslib desetitisícového příspěvku sice v loňském roce opravdu způsobil větší zájem ze strany rodičů, ne ale tak velký, jak škola předpokládala. „Nakonec k nám nastoupili čtyři mimolučanští prvňáčci – tři z Jablonce a jeden ze Smržovky. Popravdě jsme ale čekali, že jich bude víc. Počítali jsme s tím, že celá polovina prvňáčků bude odjinud,“ poznamenal ředitel lučanské Základní školy Martin Würz.

V kraji jde zatím o výjimečnou věc

Jaký zájem vyvolá nabídka města v letošním roce, ukáže až zápis, který se v Lučanech uskuteční 2. února. Systém finančních příspěvků za umístění dítěte do konkrétní školy je zatím v Libereckém kraji spíše výjimečný, naopak v Karlovarském kraji nebo na Vysočině jde už o poměrně rozšířenou věc.

V Lučanech systém funguje tak, že rodiče dostanou po nástupu dítěte do školy třítisícovou zálohu. V případě, že jejich dítě dokončí ročník, dostanou od města dalších sedm tisíc.

Finanční příspěvek město nabízí jen rodičům dětí s trvalým bydlištěm mimo Lučany nad Nisou. Navíc musí jít o děti, které nastupují do první třídy.

Podle lučanského starosty Ladislava Pivrnce se situace s nedostatkem žáků za několik let následkem rostoucí porodnosti sama zlepší, do té doby je ale nutné školu udržet v chodu.

V rámci šetření už se v loňském roce na lučanské škole spojily dvě třídy – druhá a čtvrtá, a v dalším školním roce by mělo dojít k dalšímu sloučení – tentokrát třetí a páté třídy.

V pátek 22. ledna pořádá lučanská Základní škola Den otevřených dveří, kde mohou zájemci zjistit podrobnější informace o škole a jejím vzdělávacím programu.