Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezentaci studie dálnice R 35 zástupci kraje odbyli

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Na Kozákov hejtman Eichler nepřijel. Martin Bursík, František Pelc a občané návrh dálnice ostře kritizovali.

24.6.2009
SDÍLEJ:

První veřejná prezentace srovnávací studie tras rychlostní silnice R 35 přes Liberecký kraj, kterou krajští úředníci uspořádali v neděli 21. června od 13 hodin na vrcholu kopce Kozákova v Českém ráji. Na akci dorazily desítky odpůrců tzv. severní trasy.Foto: DENÍK/ Libor Jakubec

Stan na Kozákově praskal ve švech

Více než pět set lidí z širokého okolí si našlo v neděli krátce po poledni čas, aby si na nejvyšším vrcholu krajiny vyslechlo prezentaci tří variant navrhované dálniční komunikace R 35.

Nejvíce prosazovaná varianta má totiž vést od krajského města poblíž nejkrásnějších míst Českého ráje do Jičína a pak dále na Hradec Králové a Brno.

Účast veřejnosti překvapila pořadatele

Zástupci kraje se hned v začátku netajili tím, že taková účast veřejnosti je přímo šokovala, protože v nedělním odpoledni zdaleka tolik lidí nečekali.

Vzápětí nahodilí mluvčí zúčastněné veřejnosti dali rovněž najevo své překvapení nad špatně zvolenou formou prezentace tak závažného záměru.

V třicetimetrovém stanu byl sice na několika obrazovkách k dispozici vizuální model všech tří variant chystané dálnice umístěné do krajiny, avšak celé jeho verbální představení se jinak doslova „smrsklo“ do dvouminutového uvítání moderátora a stejně tak dlouhého pozdravu hejtmanova náměstka pro dopravu Martina Seppa.

Nebylo divu, že evidentně nespokojení lidé oba aktéry odměnili pískotem a nadávkami, takže se okamžitě schylovalo k závěru. V krajně napjaté situaci Markéta Kovaříková z Rovenska pod Troskami zástupcům kraje vytkla absolutní nepřipravenost celé akce.

„Prezentace má své zákonitosti. Zhotovitel představí a popíše záměr, pak vysvětlí nejasnosti a zodpoví dotazy. Nic takového tu není,“ řekla. Navíc ve studii, kterou si opatřila, našla chybné popisy, výpočty, dokonce i závažné rozpory mezi textem, výkresy a reálnou situací.

Rozdíl miliard korun a chyby

„Našla jsem například rozdíly ve výpočtech v hodnotě více než miliardy korun, takže celá práce libereckého Valbeku je spíš fantasmagorií než studií,“ řekla v závěru svého vystoupení.

Exministr Martin Bursík uvedl, že spatřuje v prosazování podobných staveb v republice korupci a lobbing. „Podařilo se nám s doktorem Pelcem ve sněmovně dvakrát stáhnout návrh zákona o tom, že stavba R 35 se stane veřejným zájmem, což by ulehčilo její prosazování. Avšak teď je podobný návrh znovu na stole,“ upozornil.

Náměstek ministra zemědělství František Pelc konstatoval, že ze všeho dosud nemá pocit, že by chtěli představitelé kraje něco s veřejností projednávat: „Mít totiž prezentaci tak závažné stavby v době nedělního oběda, to jste to mohli udělat už rovnou v pondělí ve dvě ráno,“ řekl posměšně.

„Nová dálnice má nahradit D jedničku, to je velmi důležitá stavba. Kamionová doprava se bude stahovat tam, kde jí vytvoříme cestu. Jiné trasy jsou ale ke krajině mnohem šetrnější. Myslím, že turnovští zastupitelé budou mít rozum,“ uvedl Pelc těsně před bouřlivým potleskem.

Kovaříková v závěru společně s přítomnými přinutila zástupce libereckého kraje ke slibu, že pro plánovanou prezentaci v sále Turnovské Střelnice 30. června zajistí autora studie, příslušné úředníky a hlavně dají prostor dotazům veřejnosti. Teprve po páté hodině odpolední se lidé s transparenty s nápisy „R-35 z ráje peklo“ a podobnými, rozešli.

Severní varianta R 35 pod Troskami.

Autor: Zuzana Koulová

24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Někteří lékárníci se 18. října připojili ke stávce praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů. Na snímku lékárnice vylepuje symbolické protestní oznámení v lékárně v Jablonci nad Nisou, ta fungovala v běžném provozu.
5

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení