O drážní kabely, telefony, tlumivky, brzdiče a pružiny nejčastěji přichází společnost České dráhy kvůli sběračům kovů. Neodnášejí jen části ze starých vagónů, ale uříznou i funkční kabely. Při středeční celorepublikové akci s krycím názvem Magnet vyrazili policisté do výkupen sběrných surovin.

„V této sběrně jsme v jednom z kontejnerů našli značné množství předmětů, které pocházejí z majetku Českých drah,“ uvedl velitel služby pořádkové a železniční policie Petr Šikola z Jablonce hned v první kontrolované sběrně v ulici Jarní.

„Všechno mám zapsané, i jména a kolik čeho přivezli,“ vysvětloval zaměstnanec výkupny Zdeněk Novák. Kriminalistce se však nezdál objem. Podle záznamu bylo železa šest set kilogramů. „Jezdí sem autem označeným České dráhy a mají také jejich montérky,“ hájil zákonnost výkupu Novák.

Zda do výkupny v Jarní přivezli šrot skutečně pracovníci Českých drah, policie začala okamžitě zjišťovat. „Další hlídka se už dotazuje ve společnosti na jméno osoby,“ potvrdil major Šikola už během zásahu. Průběžné výsledky šetření ale sdělit nemohl.

Není ale vyloučeno, že železo do malé sběrny na okraji Jablonce skutečně přivezli ve firemních montérkách odění lidé služebním vozidlem, ale bez vědomí společnosti České dráhy. Zaměstnanec výkupny tak mohl nabýt dojmu, že jde o legální věc.

„Závěry a výsledky celé akce budeme znát ve čtvrtek. V tomto momentě nemůžeme bližší informace sdělit,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová s tím, že v rámci akce se policisté také zaměřili na kontrolu osob, které se ve sběrnách pohybovaly. „I v tomto ohledu byla akce úspěšná,“ dodala mluvčí Knopová.

V rámci včerejší pracovní směny se kontrolní razie policistů dočkalo několik výkupen sběrných surovin na Jablonecku. Scénář byl vždy stejný, ale v žádné další se nepodařilo najít předměty pocházející z majetku Českých drah.

Sběrači znají finty a pracují i bez kleští

Jednou z dalších výkupen, kde včera policejní akce probíhala, byla i velká sběrna v jablonecké ulici Nádražní. „Takové věci, jako ukazujete na snímcích, tu rozhodně nemáme. Pojďte se podívat,“ konstatoval tamní vedoucí. Jen dva kusy identické jako ve výkupně v Jarní našli policisté na překladišti. „Ta hromada je skutečně převezena z Jarní k nakládce na vagon,“ potvrdil vedoucí.

Podle Petra Šikoly přicházejí České dráhy ročně o obrovské peníze díky krádežím. Drahé měděné žíly z kabelů končí jako znehodnocený kov za pár korun ve sběrnách.

„Zjistili jsme, že ani nepotřebují kleště. Kabel přeloží přes koleje a počkají, až je vlak přejede a oddělí,“ uvedl Šikola poznatek z jednoho z objasněných případů v poslední době. Pachatelé nezapírali a své finty popsali.