Je již tradicí, že poslední hasičskou soutěž roku pořádá Okresní sdružení hasičů Liberec. Na fotbalovém hřišti ve Vratislavicích se tak i letos sešlo za velkého mrazu a pěkné sněhové nadílky jedenáct družstev dobrovolných hasičů, kteří se zde rozhodli definitivně zakončit svoji soutěžní sezonu.

Netradiční soutěž probíhá ve formě požárního útoku bez vody, kdy si družstva navíc musí přepravit svůj materiál k základně na připraveném ručním vozíku a pokus končí donesením odpojených proudnic velitelem zpět na tento vozík.

Navíc se hadice musí tradičním způsobem rozkulovat z kotoučů, což v dnešní době útoků roztahováním není opravdu obvyklé. Pokud si k tomu přidáte zmrzlý klouzavý povrch a velkou zimu, jedná se o skutečné prověření schopností jednotlivých družstev.

V kategorií mužů dokázalo družstvo Karlinek jako jediné pokořit hranici dvou minut a po zásluze zvítězilo. Na druhém místě skončil jediný zástupce Semilska - SDH Bozkov a opravdu těsně za ním brala bronz Raspenava.

Ženy soutěží na stejně dlouhé trati jako muži, s jedinou výjimkou – nemusí si převážet hasičskou stříkačku. Nejlépe si vedly ženy z Jeřmanic, druhý skončil Bratříkov a třetí místo obsadil tým z Hodkovic.

Celou soutěž zakončili slavnostním nástupem, kdy vedle předání pěkných věcných cen proběhl i tradiční rituál lovu kaprů. Tuto čest má vždy pouze vítězné družstvo v kategorií a ponořit se za třeskutého mrazu do kádě plné vody vyžaduje vždy velkou osobní oběť některého jeho člena, samozřejmě za bujarého veselí všech přihlížejících.

Výsledky:

Muži: 1. Karlinky 117,09, 2. Bozkov 120,72, 3.Raspenava 121,43, 4. Vratislavice 155.59, 5. Jeřmanice 163,34, 6. Machnín 186,69, 7. Pilinkov 258,18

Ženy: 1. Jeřmanice 137.63, 2. Bratříkov 140,53, 3.Hodkovice 151,25, 4. Vratislavi­ce 152,69

Zpracoval Karel Čermák