Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: DeníkVedoucí magistrátního oddělení správy nebytových objektů Václav Kotek budovu sem tam zkontroluje. „Je znát, že už není dlouho využívaná. Vidíte, že na několika místech zjevně zateklo,“ popsal.

Co bude s objektem dál? Vedení města tápe. „Investice by ale byla ohromná, na to samo město ani zdaleka nemá. Snad s nějakou významnou evropskou dotací,“ poznamenal Kotek.

V poslední době město se soukromým investorem diskutuje o využití pro vzdělávací zařízení. „Jedná se o velmi atraktivní lokalitu a strategický pozemek v ní. Zvažování budoucího využití a způsob financování realizace i provozu proto vyžaduje zodpovědné vyhodnocení,“ doplnil náměstek primátora a architekt Jakub Chuchlík.

Ozdravovna v Jetřichovicích.
V Česku chátrají nemocnice i lázně. Deník mapuje opuštěné budovy

Uvnitř je znát, že zub času je nemilosrdný. Olupující se omítky i lakové barvy z oken, ve vyšších patrech znatelné stopy po zatékání, které poškozuje stropy. Ale stále je znát, že se tady léčily a žily děti. Malůvky Křemílka a Vochomůrky, sem tam nějaká nálepka, malovaný věšáček přidělaný v „dětské“ výšce.

Jak potvrdili místní lidé, dvakrát třikrát za rok nechá magistrát posekat trávu v zahradě bývalé nemocnice. „Dřív jsme měli strach, že se tady zabydlí bezdomovci, ale většinou je tady klid,“ poznamenala procházející starší paní. Její přítelkyně potvrdila, že se v místě narodila a v na začátku 70. let minulého století tu podstoupila trhání mandlí. „Takový hodný doktor tam byl, ale už jsem zapomněla jméno.“

Strach z migrantů

Když na začátku století opouštěli poslední lékaři objekt, mělo s ním město Jablonec velké plány. Měl tu vzniknout hospic, luxusní domov důchodců, městem se ale valily fámy o tom, že z velké budovy bude ubytovna pro nepřizpůsobivé nebo pro migranty z Afriky a arabských zemí.

Nestalo se. Budoucnost bývalé dětské nemocnice je stále nejistá. Opuštěnou a chátrající budovu v Bezručově ulici se městu během několika let třikrát nepodařilo prodat. „Objekt nyní neprodáváme, je zakonzervován, staráme se jen o havarijní stavy a sekání zahrady,“ přiblížila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Budovu na začátku tohoto století chvíli držela pražská společnost Jardin Property. Jenže v roce 2011 ji město koupilo zpět za 10,7 milionu korun. O dva roky později byla nemocnice opět k mání. Jenže zájemce těsně před koupí od svého záměru upustil.

Lesní vila v Liberci.
Filmový štáb i řádění vraha. Lesní vila v Liberci má za sebou bohatou historii

Kolem objektu se pak vynořila celá řada spekulací. Když tu v roce 2015 proběhlo cvičení policie, Českého červeného kříže, Vězeňské služby a dalších složek, sousedé se báli, že sem míří migranti. V té době totiž kulminoval jejich příchod do Evropy a hovořilo se o povinných kvótách pro přidělování imigrantů jednotlivým státům.

Naposledy měl objekt naději v roce 2016. Jablonečtí zastupitelé však prodej nemocnice odmítli a zrušili výběrové řízení. Jedním z důvodů byla obava vedení města, že firma, která měla nemocnici odkoupit, by nemusela dodržet jednu z podmínek prodeje. A to, že v areálu skutečně vznikne domov pro seniory.

Prodej tehdy nedoporučil zastupitelům ani Výbor pro hospodaření s majetkem města. Negativní verdikt vydal také právník magistrátu Jiří Kučera. Ten v podkladech, o kterých zastupitelé hlasovali, psal, že firma městu předložila tři protinávrhy smlouvy a vypustila z nich vybudování domu pro seniory zejména s Alzheimerovou chorobou.

První dáma Eva Pavlová zavítala do Jablonce.
První dáma Eva Pavlová zavítala do Jablonce. Primátor jí věnoval dvě brože

S prodejem tehdy nesouhlasila ani opozice. „Celý ten projekt ve mně vzbuzoval velkou nedůvěru. Například se lišila vizualizace budoucího objektu od původního projektu, navíc uchazeč o koupi často měnil své podmínky,“ vzpomněl si jablonecký zastupitel Jakub Macek.

Před lety se hovořilo také o tom, že by tady mohl vzniknout hospic. Ten ale v lednu otevřeli v sousedním Liberci. A tak si objekt žije dál svým smutným poklidným životem.

Historie dětské nemocnice

Krátce před rokem 1930 už nevyhovoval svému účelu původní kojenecký ústav spojený s porodnicí, kterou využívala chudší vrstva obyvatelstva. Nacházel se v objektu, který pro tyto účely daroval městský zastupitel Konrad Jäger. Dům stál v ulici Glasschleiferstrasse (dle historické mapy dnes také ulice Petra Bezruče). Nedostatečnost zařízení vedla k rozhodnutí postavit nový kojenecký ústav, respektive dětský domov pro kojence a batolata a také porodnici, která nebude sloužit už jen Jablonci, ale i pro potřeby širšího okolí.

Některé historické prameny uváděly, že autorem projektu byl významný jablonecký architekt Robert Hemmrich. Později se ale ukázalo, že skutečným autorem projektu byl Josef Ulbrich.

Nový objekt byl zkolaudován 26. října 1931. Jako porodnice se využíval až do 60. let minulého století. Později se z budovy stala dětská nemocnice, kterou si mnozí Jablonečané pamatují.

Veliká budova někdejší dětské nemocnice v ulici Petra Bezruče zeje prázdnotou již čtvrt století.Zdroj: Deník/Jan SedlákDětská nemocnice v Jablonci nad Nisou
Kde stojí: Jablonec nad Nisou, ul. Petra Bezruče 43
Kdy a kým byla postavena: Postaveno v roce 1931 dle návrhu architekta Josefa Ulbricha
Kdy a jakou zažila největší slávu: Největší slávu zažil dům coby porodnice ve 30. až 60. letech minulého století
Odkdy a proč chátrá: Od roku 1998 prázdná, dodnes se nenašlo jeho využití