V první pětici škol, jejichž žáci zvládali za posledních pět let zkoušky jak z češtiny, tak matematiky s nejvyšší úspěšností v semilském okrese, jsou podle údajů ze zdrojového portálu prijimacky.ai a Cermatu školy z měst, ale možná i překvapivě ty vesnické. Je tam i ta vaše škola?

Stále je ještě čas na přijímací zkoušky na střední školy pořádně připravit. Hlavní je správně porozumět zadání úlohy.
Žákům nedělá problém biflování. U přijímaček pohoří na porozumění textu

Nejúspěšnější školy na Semilsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

Český jazyk (průměr ČR – 55,6):

Jednou týdně vypadá odpoledne na Základní škole 28. října v Turnově jinak. Žáci devátého ročníku se po vyučování ještě nehrnou domů. Většina jich setrvává na další dvě hodiny. Připravují se totiž na přijímací testy z českého jazyka a matematiky.

Jejich předchozí spolužáci úspěšně zvládali přijímací zkoušky z českého jazyka nejlépe z celého semilského okresu. Dokázali v průměru v uplynulých pěti letech 60,20 procent příkladů přijímacích zkoušek úspěšně vyřešit. Průměr na celou Českou republiku je bezmála o pět procent nižší.

Na přijímací zkoušky tady deváťáky připravuje Zuzana Korfová. „S přípravou na přijímací zkoušky začínáme už od podzimu. Jeden týden dvě hodiny přípravy na český jazyk, druhý na matematiku. Využíváme jak testy z Cermatu, tak další materiály,“ popsala sympatická pedagožka.

Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? Čtěte v článku
Přijímačky 2024: Kolik se hlásí dětí, co si k nim vzít, jak podat přihlášku

V současné době už zdejší deváťáci absolvují i testy „naostro“. A na budík. „Prostě na přesný čas přijímací zkoušky. Se vším všudy tedy přesně hodina, ani o sekundu více,“ doplnila Korfová.

O takzvané přípravné dvouhodiny je na škole velký zájem.

„Cítím, že za vším je nejen dobrá práce pedagogů, ale i pocit bezpečí ve třídách, kamarádství, dobrá parta. A soutěživost, spolužáci se chtějí před sebou vytáhnout,“ přiblížila výchovná poradkyně ZŠ 28. října Hana Brichová, která žáky motivuje k tomu, aby si vybírali studium podle svých možností, ale i koníčků.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

Matematika (průměr ČR – 39,9):

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

„Máme tady skupinu dětí, které ví už od dětství, co chtějí v životě dělat, aby je práce bavila. To se pozná i třeba na tom, jaké kroužky žák preferuje. Samozřejmě je pak větší skupina, se kterou musíme další směřování vyhledat. Snažíme se je všechny motivovat k tomu, že má smysl se učit,“ dodala poradkyně. Což se podle jejích slov daří.

Radost má z čísel samozřejmě i ředitel ZŠ 28. října v Turnově Jaromír Frič. „Je vidět, že naši pedagogové učí s láskou. Jsme všichni mile překvapeni.“

V roce 2024 budou střední školy čelit náporu silných populačních ročníků při přijímačkách, které navíc projdou digitální revolucí. Podívejte se v článku i na další důležité změny, které učitele a rodiče letos čekají.
Jaké změny čekají letos školství: Velká revoluce v přijímačkách i vyšší platy

Na přijímačky z matematiky nejlépe připravují také na turnovské škole, tentokrát ale ZŠ Žižkova. „Vím, že výsledky máme delší dobu na dobré úrovni, ale první místo mě velmi mile překvapilo," sdělil ředitel ZŠ Žižkova Aleš Krejčík. Ostatně žáci z této školy jsou velmi úspěšní i v přijímačkách z českého jazyka. „Je potřeba zmínit zkušenost pedagogů a jejich aprobovanost napříč všemi předměty. Snažíme se dodržovat učivo a mít vstřícný přístup k žákům. Nadaní žáci si prohlubují učební látku v olympiádách a jiných soutěžích, kam se pravidelně hlásíme,“ vysvětlil ředitel.

V devátém ročníku tu probíhá finální příprava v rámci volitelných seminářů z matematiky a českého jazyka. "Dále nabízíme, jako doplněk pro žáky, placený kurz k přijímacím zkouškám s volbou matematiky a českého jazyka," dodal Krejčík.

Skvělé výsledky ale nemají jen velké školy ve větších městech. Matematiku na přijímačkách hravě zvládají i žáci ZŠ Krakonošova v Loukově nedaleko Semil, a to o šest a půl procenta nad celorepublikovým průměrem.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

  • Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50,00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.
  • Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.
  • Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia.

 Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Kam po základce? Liberecká škola lákala na jídlo a ukázky oborů

Zdroj: Jiří Louda