Hráči jabloneckého klubu vyrazí poprvé v historii do domácího zápasu Evropské ligy, a to s lehce favorizovaným Dynamem Kyjev. Za jejich fotbalisty dorazí stovky věrných fanoušků, kteří své sympatie umí projevit velice živelně. Navíc se dá očekávat, že fandit dorazí další desítky a možná stovky Ukrajinců žijící v České republice. Zápas začne ve čtvrtek 4. října v 21 hodin.

Muži zákona jsou v pozoru. „Zápas je ze strany policie vyhodnocen jako vysoce rizikový,“ potvrdila policejní mluvčí Dagmar Sochorová. V pohotovosti budou všechny policejní složky, strážníci, ve městě i na stadionu bude operovat antikonfliktní tým. „Ten bude důležitým komunikačním prostředníkem pro ukrajinské fanoušky,“ vysvětlila Sochorová. Na stadionu bude také zvýšený počet pořadatelů a pracovníků bezpečnostní agentury, kteří budou v úzkém kontaktu s policisty.

Čtvrteční fotbalový zápas a příjezd stovek fanoušků do Jablonce částečně omezí i dopravní obslužnost ve městě, zejména v blízkosti a okolí stadionu. Z tohoto důvodu dojde v pozdních odpoledních a večerních hodinách k omezení dopravy na ulici Turnovská, Pražská, Vrkoslavická, U Stadionu a v okolí. Policisté budou stovky fanoušků pravděpodobně doprovázet přímo na stadion.

Dočasná úprava dopravního značení v ulicích Vrkoslavická a U Stadionu bude platit již před zahájením samotného utkání, v jeho průběhu i po jeho ukončení. 

Fotbalem bude ve čtvrtek odpoledne až do noci žít i centrum města. Policisté totiž předpokládají, že do Jablonce zamíří i fanoušci, kteří si nechtějí nebo nemohou koupit lístek přímo na stadion. Magistrát po dohodě s policií zřídí na Mírovém náměstí takzvanou fanzónu. Ve vyhřívaném stanu bude na velkoplošné obrazovce od 21 hodin probíhat přímý přenos z utkání na stadionu Střelnice.

„V zájmu veřejného pořádku a snížení bezpečnostních rizik se snažíme zajistit fanouškům zázemí, kde budou moci v klidu počkat do začátku fotbalového utkání, a pak zabezpečit průchod městem na stadion tak, aby došlo k co nejmenšímu narušení běžného života ve městě,“ vysvětlil primátor Jablonce Petr Beitl.

Kromě vyhřívaného stanu budou na náměstí k dispozici mobilní toalety a občerstvení. „Po zahájení zápasu využijeme fanzónu před radnicí pro ty, kteří se nedostanou na stadion, aby mohli fandit jabloneckému mužstvu a zažili atmosféru prestižního sportovního utkání,“ dodal primátor.

Natěšení jsou na první domácí zápas Evropské ligy fanoušci, byť dva dny před zápasem bylo k mání ještě pár set vstupenek. „Dynamo Kyjev v Jablonci, no ty kráso, není to Arsenal, Chelsea nebo AC, ale pořád věhlasný velkoklub se slavnou tradicí,“ uvedl na webu klubu fanoušek Tomasso.