O novém vedení města rozhodlo veřejné hlasování při čtvrtečním ustavujícím zasedání zastupitelstva, když vítěz voleb ODS požadoval hlasování tajné. „Veřejné hlasování považuji za smutnou chvíli pro demokracii v Jablonci,“ poznamenal exprimátor Petr Beitl, který zároveň poděkoval za práci v předchozích dvou volebních obdobích.

Lídr vítězné ODS v Jablonci nad Nisou Miloš Vele.
Miloš Vele dotáhl SVOU ODS k vítězství ve volbách v Jablonci

„Lidé mají právo vědět, jak zastupitelé hlasují, proto jsme se rozhodli volit veřejně,“ oponoval zastupitel Jan Polák z České pirátské strany.

UVOLNĚNÝ RADNÍ

Novým náměstkem primátora pro ekonomiku je ekonom Štěpán Matek ze sdružení Společně pro Jablonec, pedagog David Mánek z ANO je náměstkem pro oblast humanitní, do níž spadá například školství nebo sociální věci. Architekt Jakub Chuchlík (Piráti) se pak stal náměstkem pro vzhled města.

V radě města jsou dále Jan Zeman (ANO), Stanislav Říha (ANO), Jan Polák (Piráti), Jarmila Valešová (Piráti) a Petr Klápště (Společně pro Jablonec), který se stal pátým plně placeným politikem jako uvolněný radní pro územní a strategické plánování a participaci.
Opozice ústy Petra Tulpy (SLK) nové uvolněné místo radního kritizovala. „To znamená zvýšení finanční zátěže. Uvolněný radní bude mít navíc určitě svůj aparát,“ řekl někdejší starosta Jablonce.

Jiřího Dienstbiera (vpravo) doprovázela po Hamrech náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová, náměstek ministra Marek Ondroušek (v košili) a starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman.
V mnoha obcích Jablonecka už proběhla ustavující zastupitelstva

Oproti minulému období budou v Jablonci jen čtyři poradní výbory: finanční, kontrolní, pro hospodaření s majetkem města a pro územní plánování a rozvoj města. Všechny čtyři výbory mají 11 členů. Dopravní výbor nebyl ustanoven.

ŽÁDNÉ ČISTKY

Podle nového vedení radnice mohou být úředníci v klidu, nechystají se žádné čistky. „Chceme zachovat kontinuitu. Vzhledem k situaci na trhu práce, kdy chybí kvalitní volní lidé, ani nelze posty přeobsazovat nějak výrazně lépe,“ prohlásil Kroupa.

Mezi priority trojkoalice ANO-Piráti-SPJ patří bytová politika, rozvoj přehrady či revitalizace sídlišť. Počítá například s oživením městských lázní, novým zázemím pro Vikýř, novou podobou Horního náměstí, přírodními stezkami pro pěší i cyklisty nebo se zpřístupněním Kantorovy vily.

Volební místnost na ZŠ Broumovská v Liberci.
ON-LINE volby na Jablonecku: O „prsa“ vyhrála ODS. Překvapili třetí Piráti

Plánuje zavést participativní rozpočet a zlepšit komunikaci s občany a osadními výbory tak, aby se více zapojovali do rozhodování o projektech města. Dohlížet na to, aby stavby a zásahy do krajiny v Jablonci byly užitečné a zároveň estetické a vzájemně provázané, by měl nově městský architekt.

Po dlouhých letech nebude v Jablonci „vládnout“ nikdo z dvojice ODS a ČSSD. Ti druzí se dokonce nedostali do jabloneckého zastupitelstva vůbec. Poprvé sítem voleb neprošli ani komunisté. Opoziční ODS plánuje komentovat kroky nového vedení jablonecké radnice ve „svých“ tiskových prohlášeních.