Letní prázdniny jsou skoro v nedohlednu, pragmatickým pohledem je ale do nich pár měsíců. Co s malými dětmi, pokud nemají rodiče možnost hlídání v podobě babičky nebo chůvy? Jablonecká radnice rodinám s malými dětmi přidá peníze na příměstské tábory. „Příspěvek bude nově ve výši 130 korun na jedno dítě a jeden den, maximálně 650 korun za týdenní pobyt,“ přiblížil náměstek jabloneckého primátora David Mánek. 

Jedná se svým způsobem o unikum. Velká města Libereckého kraje - Liberec a Česká Lípa - nic podobného rodinám nenabízejí. „Podobný příspěvek město Česká Lípa nemá a o jeho zavádění neuvažuje. Nikdo se na město zatím s žádostí tohoto typu v minulosti neobrátil,“ upřesnila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Krajské město napřímo na příměstské tábory nepřispívá a podle primátorova náměstka pro školství Ivana Langra o tom neuvažuje. „Příměstské tábory statutární město dotuje přes DDM Větrník, který je městskou příspěvkovou organizací a dostává tak příspěvek na provoz,“ zdůvodnil Langr.

Vikýř připravil dílničky v teple.
OBRAZEM: Bavit se dá nejen ve sněhu, Vikýř připravil dílničky v teple

Jablonec přispívá rodinám na pobyt předškoláků a žáků prvních tříd v příměstských táborech v době letních prázdnin od roku 2009. Do loňského roku to bylo sto korun na den a dítě, maximálně 500 korun. Letos se příspěvek zvyšuje o 30 korun na den. Pokud jablonečtí zastupitelé schválí 10. února městský rozpočet, mohou rodiče čerpat příspěvek v maximální výši 650 korun za týden.

V rozpočtu, který budou zastupitelé schvalovat, je 210 tisíc korun - na pokrytí příspěvků pro předškolní děti je plánováno 140 tisíc a 70 tisíc pro žáky prvních tříd. „Jelikož rostou náklady na energie, potraviny, služby a mnoho dalšího, humanitní odbor navrhl zvýšení denního příspěvku a radní návrh akceptovali. Současná situace nás vedla k navýšení tak, abychom rodičům a jejich dětem alespoň drobně pomohli v době zdražování,“ vysvětlil Mánek.

Jablonecký magistrát zároveň vyhlásil výzvu na registraci subjektů, které budou pořádat letní příměstské tábory a splňují zákonná kritéria pro péči o předškolní děti a prvňáčky. S těmi, kdo splní podmínky, uzavře na dobu letních prázdnin smlouvu. Zaregistrovaní organizátoři táborů pak sníží rodičům cenu za pobyt o finanční příspěvek města. Uzávěrka registrace je 31. března v poledne. 

Inka Teschinská.
I život s ekzémem může být TOP, říká blogerka z Jablonce Inka Teschinská

Žadatelé o registraci musí splnit několik podmínek, teprve pak s nimi město uzavře smlouvu o poskytnutí příspěvku rodičům. Zájemci o registraci musí svou žádost předložit na formuláři, který je ke stažení na webu města, a přiložit živnostenské oprávnění, platný výpis z rejstříku trestů, aktuální ceník. Písemné přihlášky musí zaslat v uzavřené obálce s označením Prázdniny 2022 na adresu Statutární město Jablonec nad Nisou, Ing. Alena Purmová, oddělení školství, Mírové náměstí 19, 466 01 Jablonec nad Nisou, nebo osobně doručit po předchozí telefonické domluvě. Pro přijetí přihlášky je rozhodující datum a čas doručení na podatelnu magistrátu nebo oddělení školství.  

Bližší informace: Alena Purmová, tel. 483 357 315, e-mail: purmova@mestojablonec.cz nebo na www.mestojablonec.cz