Veškerá korespondence tak bude probíhat pomocí takzvaných datových schránek. Na významnou změnu se pečlivě připravuje také Liberecký kraj, který svým městům a obcím nabídne provoz datových schránek zdarma. „Především na malých obcích to samozřejmě přinese mnoho problémů. Máme z toho trochu hrůzu, ale věříme, že s naší pomocí to obce zvládnou,“ uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová.

Obce i města se budou muset vybavit potřebnou technikou a budou muset mít také patřičně kvalifikované pracovníky pro obsluhu datových schránek. I s tím, se jim kraj podle Vajnerové pomůže. „Odsouhlasili jsme, že malým obcím pomůžeme se spisovými službami, datovými sklady, digitálními mapami a podobně. Chceme jim tu novou komunikaci maximálně zjednodušit, protože chápeme, že pro uvolněné starosty, kteří působí na malých obcích, by bylo velmi obtížně se o všechno postarat,“ doplnila Vajnerová.

Co se týče například hmotného vybavení, počítačů nebo i vzdělávání, na všechno budou moci obce čerpat dotace. Kraj navíc automaticky zajistí elektronické služby svým příspěvkovým organizacím, tedy například středním školám nebo domovům důchodců.

Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů nabude účinnosti 1. července 2009 a bude naprosto zásadní z hlediska elektronické komunikace veřejné správy s občany a právnickými osobami a mezi subjekty veřejné správy navzájem.

„Datová schránka bude umožňovat komunikaci s veřejnou správou a nahradí používání běžného papírového kontaktu elektronickým. Povinně budou mít datovou schránku právnické osoby, tedy veškeré subjekty veřejné správy, včetně neziskových organizací, a komerční firmy. V případě zájmu si je mohou zřídit i fyzické osoby, občané,“ uvedl na nedávném plzeňském semináři náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.