Technika pro zasněžování je připravena, teď už jen všichni čekají na mráz. Zkušebně si „stříkli“ na Tanvaldském Špičáku z neděle na pondělí. „Byl to ale takový mráz nemráz,“ pousmál se Petr Bažant, šéf SKIARÉNY Jizerky. V Jizerských horách loni odstartovala sezóna už 3. prosince.

Včera i na Ještědu instalovali poslední techniku. „Jsme připraveni, pokud počasí dovolí, spustíme o víkendu sněžná děla, ale počasí neovlivníme, Ještěd nejsou Krkonoše,“ popsal situaci v lyžařském areálu Ještěd jeho ředitel Jan Svatoš. Zasněžovat začnou hlavně hřeben. Jako první by chtěli spustit sjezdovku F10. Prodej sezónních jízdenek na letošní sezónu už zahájili v městském informačním středisku.

JIZERKY ZAČNOU V PŮLCE PROSINCE

Letos se podle Petra Bažanta ale sezona zhruba o dva týdny zpozdí. „Přírodního sněhu je zatím málo a kvůli počasí se ještě pořádně nezačalo zasněžovat. Sezónu bychom chtěli zahájit kolem 15. prosince,“ uvedl Bažant.

První vleky by se pravděpodobně měly rozjet na Severáku. V Bedřichově a na Špičáku je zatím jen kolem 10 až 15 centimetrů přírodního sněhu, do kterého začalo včera odpoledne pršet. „Ze středy na čtvrtek se snad ochladí, ale potřebujeme nejméně týden,“ dodal Bažant.

KRKONOŠE ZAHÁJÍ S JANKEM LEDECKÝM

Skiareál ve Špindlerově Mlýně oficiálně zahájí lyžařskou sezónu už 9. prosince. „Při SkiOpeningu se návštěvníci mohou těšit na úvodní závod série s ČT Sport na vrchol či vystoupení Janka Ledeckého s kapelou, Abba Stars,“ přiblížil oficiální zahájení zimní sezony Čeněk Jílek, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Exkluzivně tu tento den promítnou předpremiéru filmu Špindl, který se natáčel v krkonošském středisku v zimě a oficiálně půjde do kin 21. prosince. Připravena je autogramiáda.

Novinkou letošní zimy bude měřená trať obřího slalomu pro veřejnost Audi Race Track ve Svatém Petru v horní části černé sjezdovky. Lyžaři si mohou vyzkoušet závodní trať se vším všudy od startu až do cíle a svůj čas si porovnat s časem sjezdaře Ondřeje Banka.

TESTOVACÍ CENTRUM SKIALPINISMU

Nedaleká Rokytnice, která se pyšní mnoha nej, jako jsou nejširší a nejdelší sjezdovky, také přichází do sezony s novinkou. Na svých svazích otevírá nové testovací centrum skialpinismu, které zahrnuje půjčovnu speciálního vybavení, testování i speciální tratě.

K očekávané zimní sezoně ve skiareálu dodává Michal Matoušek, vedoucí provozu: „Opět jsme doplnili zasněžovací systém, a tak doufáme v příznivé podmínky k jeho brzkému využití. Areál v celém rozsahu jsme pak schopni vysněžit za pět až sedm dní. Pro děti připravujeme 32 dlouhý pojízdný pás v prostoru u dolní stanice lanovky Horní Domky.“