Od začátku letošního školního roku mohou studenti ze Střední průmyslové školy technické v Jablonci zdokonalovat svoji praxi na novém stroji, který nyní vlastní průmyslová škola jako jediná v Libereckém kraji.

„Drátořez pro školu zakoupil Liberecký kraj za čtyři sta tisíc korun, hodnota přístroje je však milion dvě stě tisíc,“ uvedl pedagog pro praktické vyučování Střední průmyslové školy technické Karel Havlík. Výhoda drátořezu je ta, že je funkční, a pro studenty není jen na ukázku.

Než studenti na nové technice začnou pracovat, musí projít školením a poté si budou moci sestavovat programy. Pro jednodušší obrábění se mohou vytvářet programy přímo na stroji, a pro to složitější na počítačích v učebně, které se následně přenesou na disketě do stroje. „Drátořez se používá na řezání vodivých materiálů, jako je ocel nebo barevné kovy. Je schopen vřezávání vnějších tvarů pro střižní nástroje jakékoliv velikosti,“ vysvětlil Havlík s tím, že drátořez pracuje na principu elektroerozivního obrábění.

Drátořez mají studenti k dispozici v dílně v budově školy na Horním náměstí. K jeho provozu je zapotřebí dále kompresor na vzduchování, chlazení drátku, aby se nepřepálil, a na vyplavování nečistot při řezání je zapotřebí zhruba sto šedesát litrů destilované vody.