Autobusy starší výroby by měly v příštím roce zcela vymizet z městské hromadné dopravy v Jablonci. ČSAD Jablonec hodlá příští rok zakoupit deset nových autobusů pro společnost. Autobusy starší roku 1995 přijdou k ekologické likvidaci.

„Abychom se objektivně rozhodli, nejprve chceme fyzicky vyzkoušet jízdní vlastnosti autobusů, a dalším důležitým bodem je spotřeba pohonných hmot,“ uvedl generální ředitel ČSAD Jablonec Luboš Wejnar.

V pátek měla jablonecká autobusová společnost zapůjčený další model autobusu, který by mohl být, v případě jeho koupě, nasazen na méně využívané linky. „Jsou to například spoje, které jezdí z Janova do Hrabětic, na Novou Ves nebo na Proseč,“ upozornil Luboš Wejnar s tím, jestli tento autobus ČSAD Jablonec zakoupí, není jisté. „Nyní se rozhodujeme pro nákup dvou osmnáctimetrových kloubových autobusů, které by měly být v provozu příští rok. Ty se nám osvědčily, když jsme je měli zapůjčené,“ dodal Wejnar.

Osmimetrový autobus maďarské výroby, který pojme 44 cestujících, brázdil ulice Jablonce pouze v pátek v dopoledních hodinách na trase centrum – Ostrý roh. Provozovatel ho pak může využít jak na regionální dopravu, tak na městskou hromadnou.

Zapůjčený autobus společnosti Tezas přijde na tři až tři a půl milionu korun. „Cena se bude odvíjet podle toho, kolik autobusů příští rok budeme vyrábět,“ konstatoval ředitel společnosti Tezas Radislav Rožánek s tím, že šest starších modelů osmimetrových autobusů v současné době jezdí v Praze.

Společnost ČSAD Jablonec po celé tři minulé měsíce zkoušela různé typy autobusů, aby se co nejsprávněji rozhodla v budoucích investicích. Vyzkoušeli například autobus společnosti Tedom, osmnáctimetrový kloubový autobus Solaris nebo třídveřový, částečně nízkopodlažní autobus Crossway (bývalá Karosa).

Vedení ČSAD Jablonec se pak rozhodne, na základě spotřeby pohonných hmot a jízdních vlastností, jaké autobusy v příštím roce zakoupí. Jistotou je, že jich bude deset. Čtyři na MHD a šest na regionální dopravu.

„Ve středu jsme zakoupili dva nové, částečně nízkopodlažní, deset a půl metru dlouhé autobusy pro městskou hromadnou dopravu a zprovozníme je během čtrnácti dnů,“ uzavřel generální ředitel Luboš Wejnar.

Na linkách 2, 13, 14 a 15 mohou lidé využívat další dva nové autobusy, které ČSAD uvedla do provozu. Poznají je, že jsou zcela bílé bez reklam. ČSAD Jablonec je nyní majitelem téměř stovky autobusů.