Již od sezony 2017/2018 se běžkaři dočkají lukulských hodů. Obec Bedřichov, Jizerská, o.p.s., a Liberecký kraj chtějí pro Jizerskou magistrálu pořídit zasněžovací systém.

„To by bylo super. Posledních několik zim je na magistrále krátkých. Určitě by se mi to líbilo," sdělil nadšený běžkař Jiří Pánek.

Systém zasněžování přijde na cca deset milionů korun, většina by mohla přijít ze státní kasy. Pomoc při shánění financí přislíbila i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

„Oceňuji, že magistrála je zdarma přístupná veřejnosti a že zasněžování zlepší podmínky tratí, které kromě návštěvníků z regionu využívají i školy k lyžařským výcvikům nebo sportovní oddíly dětí a mládeže," řekla Kateřina Valachová.

Nové zasněžování by mělo mít pozitivní dopad také na počet lyžařů v různých částech Jizerských hor. „V současnosti, pokud je nedostatek sněhu, nepoužívají lidé jako nástupní místo Bedřichov, ale nastupují na magistrálu např. z Jizerky, která tak bývá přetížena," poznamenala Blanka Daníčková, mluvčí Krajského úřadu.

Tím, že by se stadion v Bedřichově a trasy v okolí zasněžily uměle, by neměli návštěvníci důvod vyhledávat jiná nástupní místa. Rozptýlili by se na více míst Jizerek, což by mělo příznivý vliv i na životní prostředí. Každou sezonu přijede za běžeckým lyžováním do zdejších hor až půl milionu návštěvníků.

Plánované zasněžování zahrnuje natažení potrubí pro vedení vody z bedřichovské přehrady u stadionu a z nádrže Dolina. Potrubí má vést směrem k Buku a Šámalově chatě. Na několika místech jej doplní stanice pro zasněžování s děly či sprchami pro výrobu sněhu.

„Máme zpracovanou předběžnou studii proveditelnosti a posvěcení od Lesů ČR, dále Povodí Labe a ochranářů. Rádi bychom co nejdřív zahájili přípravu projektu a v příštím roce samotnou stavbu," popsal starosta Bedřichova Petr Holub.

Přínos zasněžování vidí i pořadatelé slavné Jizerské 50. „Iniciativu jako pořadatelé Jizerské 50 velmi vítáme. Nám v závodě pomůže a velkým přínosem bude zejména pro Bedřichov, kterému to umožní prodloužit lyžařskou sezonu," popsal Petr Lešek, zástupce Jizerské 50.