Mikroregion Tanvaldsko získal dotaci ve výši bezmála dvaceti šesti miliónů korun. Čtyř zcela nových železničních a devatenácti zrekonstruovaných autobusových zastávek se dočkají obyvatelé Desné, Smržovky a Velkých Hamrů. „Nové autobusové zastávky nahradí staré, chátrající čekárny,“ upřesnila Kateřina Preusslerová, manažerka Mikroregionu Tanvaldsko.

Výstavba nových železničních zastávek je plánována blíže k obytným zónám a objektům občanské vybavenosti. „V Desné přibude nová zastávka u Riedlovy vily, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází i základní škola, a druhá v Pustinách,“ popsal Marek Pieter, starosta Desné.

Ve Smržovce vznikne nová železniční stanice také blíže škole, ve Velkých Hamrech u sídliště.

Město Tanvald získalo více než sedm milionů korun na rekonstrukci cyklostezky v úseku Tanvald – Smržovka. „Práce začnou na jaře příštího roku. Jedná se hlavně o nové povrchy,“ popsal Petr Polák, starosta Tanvaldu. Projekt dopravního terminálu pošlou Tanvaldští až do dalších výzev.

Přednádražní terminál oživí Smržovku, která na realizaci projektu získala bezmála dvacet dva milionů korun. Původně projekt počítal s investicí bezmála padesáti milionů korun. „Projekt jsme museli upravit kvůli stanovisku rady, která dokumentaci vrátila s tím, že některé body musíme vyškrtat,“ uvedl Marek Hotovec, starosta Smržovky. Oproti původnímu projektu byly vyškrtnuty rekonstrukce a výstavba některých komunikací a cest pro pěší, ale i velká část parkovacích míst.

Nejvíce peněz přiteče do Smržovky

V rámci šestého kola oblasti Podpory projektů, zlepšujících dopravní obslužnost území, putuje největší balík prostředků do Smržovky.
Město ale chtělo mnohem vyšší dotace na projekt Přednádražního terminálu.

„Původně jsme počítali i s rekonstrukcí parkoviště před městským úřadem, ale tento záměr jsme museli také vyjmout,“ dodal Marek Hotovec.
„Některé části projektu nebyly v souladu se zaměřením dané oblasti podpory,“ vysvětlil Michal Vereščák, vedoucí Územního odboru Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

Město však chce původní projekt dotáhnout do zdárného konce. „Budeme hledat jiné vhodné dotační tituly,“ uvedl Václav Urban, vedoucí odboru rozvoje města.

Projekt terminálu počítá se zřízením autobusových zastávek u vlakových nádraží, jejichž objekty jsou ve špatném stavu. „Doufáme, že je dají České dráhy do pořádku. Ale přemýšlíme i o možném odkoupení budov,“ doplnil starosta Smržovky. Pokud by se tento záměr podařil, město počítá s opravami budov a zřízení čekáren.

Terminál poroste v příštím roce. „Do konce letošního roku vybereme ve výběrovém řízení dodavatele stavby a na jaře začnou práce,“ dodal Marek Hotovec.