V tuto chvíli je silnice na Pelíkovice už průjezdná. Podle starosty Rychnova u Jablonce Tomáše Levinského jsou sjízdné i komunikace, o které se stará město. „Zaznamenáváme jen lokální drobné problémy, které řešíme operativně hned,“ informuje Levinský. Ten by byl rád, kdyby sněhu bylo více, aby se mohla konečně rozjet místní lanovka.

Problémy však mohou mít řidiči nákladních vozů i na silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov, která vede dál do Polska. Nadále proto platí doporučení pro řidiče nákladních vozů, aby využívali jako alternativní trasu silnici 35 přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na Liberecku.

Policisté Libereckého kraje od středečního dne řešili na čtyři desítky oznámení o dopravních nehodách. Ty si vyžádaly pouze dvě lehká zranění. Včera už byli řidiči opatrnější, což dokazuje i fakt, že dopravní policisté od pátečního rána vyjížděli k jedné dopravní nehodě na Českolipsku, kdy šlo o střet dvou osobních vozidel bez zranění.

Také v Jablonci je aktuální situace přiměřená počasí, žádné větší problémy technické služby neevidují. Úklid probíhá podle harmonogramu. Dispečeři průběžně sledují vývoj počasí a jsou připraveni reagovat. „Komplikace stejně jako každou zimu způsobují delší dobu odstavená auta na parkovištích a na sídlištích, která úklid sněhu komplikují. Magistrát proto apeluje na řidiče, aby svá auta přeparkovali a umožnili odklizení sněhu,“ upozornila mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová s tím, že od začátku zimy napadlo v Jablonci 70 centimetrů sněhu.

Lidé také denně volají na dispečink technických služeb města, které mají úklid sněhu na starosti. Trápí je nejen bílá nadílka, ale i nevyvezené popelnice. „Lidé přijdou i s tím, že chodníkový prostředek nahrne sníh před jejich odházenou garáž,“ říká jednatel Technických služeb Jablonce Milan Nožička.

PO CHEMII PRŮTAHY

Posypy, stahování, průtahy. Na každou část zimy se používá jiná technika. „Včera jely všechny chemické prostředky, nyní jsme připraveni na stahování. Pokud přijde oteplení a nastane břečka, tak do ulic vyjedou průtahové prostředky a budou muset sklidit právě takovou rozježděnou kaši,“ poznamenal Nožička. S úklidem zastávek, přechodů a chodníků zdatně pomáhá padesátka pracovníků veřejně prospěšných prací.